Představení kampaně

Létejte zodpovědně

Naše edukační kampaň je určena nejen pro hobby piloty dronů, kteří se svým dronem létají za sportovním či rekreačním účelem a chtějí rozšířit své znalosti a stát se svědomitým pilotem, ale také pro piloty dronů, kteří si prostřednictvím létání s dronem vydělávají, či jej jinak využívají v rámci své profese, tedy provozují letecké práce resp. činnosti pro vlastní potřebu.

Pokud vlastníte dron do 25 kg, stačí  v podstatě dodržovat zásady uvedené v souboru pravidel Rady pro svědomitého uživatele dronu a omezení pro létání v určitých prostorech stanovené zejména Doplňkem X leteckého předpisu L 2.

Používáte-li dron ke komerčním účelům – natáčíte nebo fotíte a výsledný materiál prodáváte či jinak používáte výdělku, jde o letecké práce. Pokud z dronu natáčíte, fotíte nebo měříte za účelem podpory vaší činnosti, jedná se obdobně o letecké činnosti pro vlastní potřebu. Bez ohledu na hmotnost vašeho dronu je pak nutné mít pro výše zmíněný provoz povolení k létání bezpilotního letadla a v případě dlouhodobější činnosti i další dodatečné povolení vydávané Úřadem pro civilní letectví. Zároveň je zapotřebí mít pro provoz dronu sjednané pojištění odpovědnosti (obdoba „povinného ručení“ u auta).

Naším posláním je nejen edukovat aktivní piloty, ale všechny se zájmem o dění kolem, kterým není lhostejné, co jim „létá nad hlavou“.

Zajímá vás, zda dron, který vidíte ve své blízkosti, neporušuje pravidla? A jaká ta pravidla vlastně jsou? Zde se dozvíte všechny podstatné informace, ať už se jedná o předpisy stanovující, kde mohou drony létat, či o práva, která můžete uplatnit v případě, že zaznamenáte přítomnost dronu blízkosti vaší nebo vašeho majetku.