V dnešní době globalizace, sociálních sítí a dostupných technologií má člověk možnost pořizovat snímky, ze kterých se tají dech. K tomu mohou ve velké míře pomoci drony, které do současného světa skvěle zapadají. Jak s drony při cestování letadly zacházet a procestovat s nimi svět bez komplikací vám poradí tato série článků!
Hlavním prvkem vaší pozornosti při přepravě dronu letadlem by měly být zejména baterie. V zásadě jde o kompaktní komponenty dronu. Jsou to však právě baterie, u kterých při manipulaci a cestování letadlem musíte dbát zvýšené pozornosti. Jedná se především o podmínky a způsoby, jakými je přepravujete. Kromě doporučení výrobců, které naleznete u každého manuálu letadla, je třeba sledovat také požadavky jednotlivých leteckých přepravců, které se mohou měnit. Ve většině dostupných dronů nalezneme zejména baterie:
- lithium-polymerové (Li-Po),
- lithium-iontové (Li-Ion)
Právě pro takové baterie jsou platná následujícími pravidla:
- Lithiové baterie do 100 Wh si smíte vzít na palubu, resp. do příručního zavazadla, v počtu 20 ks na osobu
- Lithiové baterie od 100 do 160 Wh potřebují povolení k převážení v letadle.
- Lithiové baterie nad 160 Wh do letadla nesmí vůbec, jen se zvláštním povolením.

Dron samotný můžete ve většině případů převážet jak v odbaveném, tak kabinovém zavazadlu. Pozor! Jsou ovšem výjimky, typicky například společnost Emirates, která nedovoluje přepravu dronů na palubě z bezpečnostních důvodu. Ale i zde jsme našli výjimky 😊:
Jak zjistím, kolik energie udávané ve watthodinách moje baterie má? Jednoduše pomocí vzorce:
V (Volty) x Ah (Ampérhodiny) = Wh
Tedy kupříkladu: 12V x 8Ah = 96Wh
A jak je to v praxi?
Cestování s dronem a jeho bateriemi je běžná záležitost. Doporučujeme však dodržovat určité zásady, kterými nepřiděláte vrásky na tváři jak sobě, tak provoznímu personálu.
- Doma nabijte baterie na ideální úroveň – 35-50 %. Z důvodu zvýšeného rizika požáru by neměly být baterie plně nabité, ani zcela vybité, protože by se mohly snadno poškodit.
- Před letem vždy vyhledám podmínky konkrétních společností, se kterými poletím. Podmínky totiž nelze plošně generalizovat a mohou se lišit.
- Zcestovalým duším doporučujeme si pořídit speciální pytle na Li-Po baterie, které chrání jak baterie, tak okolní prostředí před jejich případným vznícením.
- Při bezpečnostní kontrole na letišti informujte zaměstnance bezpečnostní kontroly o přítomnosti takových baterií (případně dronu samotného). Baterie vložte do samostatné přepravky/tašky. Zároveň baterie oddělte od dalších elektronických zařízení (laptop, tablet atd.).
- Můžete být vyzváni k podepsání bezpečnostního protokolu, což v je v určitých případech naprosto standardní postup.
- Při přepravě oddělím baterie od trupu letadla.
Kde hledat podrobnější informace?
- ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví)
- IATA DGR (Mezinárodní sdružení leteckých přepravců).
- Stránky jednotlivých přepravců. Kompletní, avšak neoficiální seznam podmínek těch největších najdete na stránkách Crabintheair.com .