Aktuality

Osobní přepravní dron Ehang může létat v Norsku a Španělsku:

Čínská společnost Ehang získala povolení k testovacím letům svého přepravního dronu Ehang 216 (eVTOL) v Norsku a Španělsku. Jde o první evropské země, které to povolily.

Zdroj: hybrid.cz

NA DRONY I PILOTY SE VZTAHUJÍ PŘÍSNÉ PŘEDPISY, MÁLOKDO JE ZNÁ DOBŘE

Používání dronů je stále populárnější. Ne všichni piloti jsou však dostatečně obeznámeni s legislativou, která se na ovládání těchto strojů vztahuje.

Zdroj: techfous.cz

Video: Dron se speciálně dostal přímo pod velrybí vodotrysk. Účel vás ohromí

Sputnik má k dispozici působivé záběry, jak se dron dostal pod velrybí vodotrysk. A to není náhodou. K tomu je vědecké vysvětlení. Podle deníku National Geographic se pozorováním velryb zabývá společnost Ocean Alliance...

Zdroj: cz.sputniknews.com

Nástupce Reapera: U.S. Air Force plánují nahradit populární dron MQ-9 Reaper

Čas bojových dronů MQ-9 Reaper se chýlí ke konci. Reapery by měly být nahrazeny novými stroji. Jak by jejich nástupci měli vypadat?

Zdroj: vtm.zive.cz

I takto lze v koronavirové době venčit psa. Pomocí dronu

I v dnešní těžké době koronavirové pandemie si spousta lidí najde čas na humor. Na Kypru vymysleli, jak bezpečně venčit psy. Jak ukazuje video na YouTube, postačí k tomu vodítko připevnit na dron. Má to však i nějaké ty háčky.

Zdroj: youtube.com

UPS a Wingcopter pracujú na novej generácii kuriérskych dronov

Pre automatizované doručovanie balíkov vzdušnou cestou sú nevyhnutnosťou stroje s vertikálnym štartom a pristávaním (VTOL). Lenže takéto štvor- a viacvrtuľové drony majú svoje nevýhody. Medzi hlavné patrí vysoká hlučnosť, pomerne nízka rýchlosť a krátky dolet, ako aj problematické lietanie v silnejšom vetre.

Zdroj: techbox.dennikn.sk

Nové záběry z dronu ukazují, jak vypadá Apple Park v karanténě

Na sídlo firmy Apple jsme mohli z výšky nahlížet ještě dlouho předtím, než vůbec bylo dokončeno. Lidé s drony Apple Park natáčí pravidelně a na YouTube jdou desítky videí. Dnešní video je však specifické v tom, že ukazuje Apple Park i s okolím v době karantény kvůli probíhající pandemii nového koronaviru. Apple z velké části přešel na práci z domova a nám se tak díky tomu naskýtá možnost podívat se na zajímavé záběry sídla, kde téměř nikdo není.

Zdroj: jablickar.cz

„Zůstaňte doma,“ ozývá se z policejních dronů v Madridu

Ve španělském hlavním městě začala policie využívat drony vybavené reproduktory. Zdůrazňují lidem, aby se vrátili domů a vycházeli ven pouze, pokud je to nezbytné. Podobnou taktiku využíval i čínský režim. Na akci s policií spolupracuje společnost Enaire zajišťující letovou navigaci.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Na Univerzitě v Zurychu naučili drony vyhýbat se létajícím předmětům

Drony sice mají systémy pro vyhýbání se kolizím, ty ale nejsou vždy nejrychlejší a mají problém s rychle se pohybujícími předměty. Na Univerzitě v Curychu se to pokusili vyřešit novými kamerami i algoritmy a dosáhli solidní úspěšnosti.

Zdroj: svethardware.cz

Drony nad Měřínem a Netínem mapují nemovitosti. Množí se krádeže

Měřínští a netínští obyvatelé si musí více hlídat své nemovitosti a důkladně je v době své nepřítomnosti zamykat. V regionu se totiž množí krádeže a místní jsou přesvědčeni, že zloději si situaci mapují pomocí dronů. Ty už byly několikrát viděny v pozdních večerních hodinách nad střechami domů.

Zdroj: denik.cz

Dron DJI Mavic Air 2 uniká na prvních fotografiích

Drony čínské firmy DJI patří mezi to nejlepší, co si můžete pořídit. Jeden z nejpopulárnějších modelů, DJI Mavic Air, už od roku 2018 vyhlíží svého nástupce. Podle spekulací by měl přijít na trh už v dubnu, nicméně firma je na oficiální informace skoupá. Naštěstí leakeři nelenili a přinesli nám snímky chystaného nástupce Mavicu Air.

Zdroj: smartmania.cz

Drony i termokamery: takto se svět snaží zpomalit pandemii koronaviru

Koronavirová infekce se i nadále šíří světem. Některým zemím se ale o něco více než jiným daří šíření zpomalit. Využívají k tomu řadu moderních technologií – od kamer až po drony. Jakými způsoby se proti koronaviru bojuje ve světě?

Zdroj: letemsvetemapplem.cz

POVINNÁ REGISTRACE OD 1. 7. 2020

Registrace, běžná věc v on-line světě, na sebe upoutala velkou pozornost. Databáze zcela jistě umožní větší kontrolu nad vším, co se bude pohybovat ve vzduchu. Je třeba si uvědomit, že s rostoucím provozem to bude naprosto nezbytné. Evropské nařízení se dívá dopředu a připravuje se na poměrně hustý provoz autonomních letadel. Určitě to nebude zítra, ani auta ještě běžně nejezdí v autonomním provozu, ale štěstí přeje připraveným...

Zdroj: telink.eu

Tajná stavebnice do první linie. Umí rušit mobily, drony i naváděné střely

Armáda poodhalila, jak budou fungovat nové mobilní rušiče STARKOM české výroby, které pořizuje za 1,45 miliardy korun. Během pár let nahradí zastaralou techniku. Utajovaná technika pro elektronický boj si bude umět poradit s mobily, Wi-Fi sítěmi, drony i naváděnými střelami.

Zdroj: idnes.cz

Vědci učí drony používat echolokaci, podobně jako netopýři

K jedněm z nejpodivuhodnějších zvířat na světě patří netopýři. Tyto tvory vybavila evoluce unikátním systémem echolokace, díky kterému jsou schopni nahradit svůj zrak sluchem. A stejně jako mnohokrát v minulosti inspiroval tento přírodní mechanismus vědce a ti se pokusili podobný systém vyvinout pro použití u dronů.

Zdroj: otechnice.cz

Virtuální realita ve výcviku pilotů bezpilotních letounů Primoco UAV

Česká společnost Primoco UAV SE zavedla do svého výcvikového konceptu revoluční syntetický výukový modul umožňující výrazně zvýšit efektivitu, úspěšnost i bezpečnost výcviku pilotů bezpilotních leteckých prostředků.

Zdroj: roklen24.cz

Čína do boje s koronavirem nasadila drony a roboty

„Nemáš roušku? Padej domů, teto, a nezapomeň si pravidelně mýt ruce!“ ozývá se ze vzduchu nad postarší venkovankou, která vyšla ven bez ústenky v čínském regionu Ning-Sia. Ženě právě vyhuboval dron řízený na dálku policejními složkami. Z „droního stalkingu“ sice nepříjemně mrazí, ale Čína se jen snaží vrátit úder smrtícímu koronaviru s využitím moderních technologií. Kde roboti a drony pomáhají?

Zdroj: elektrina.cz

Studenti vyráběli díly trikoptéry na 3D tiskárně. Chtějí i závodit

Dálkově ovládané drony jsou populární a na jejich vývoji pracují špičkové týmy po celém světě. Jeden unikátní stroj nyní vzniká na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, kde vyrábějí málo vídanou trikoptéru.

Zdroj: idnes.cz

Dron na palivové články získal hned dvě ocenění v soutěži CES 2020 Awards

Nové drony od společnosti Doosan získaly ocenění dokonce ve dvou kategoriích v soutěži CES 2020 Innovation Awards. Porotu zaujal jak jejich bezpilotní systém, tak systém napájení využívající palivové články.

Zdroj: stavebni-technika.cz

Vědci z ČVUT zvítězili v prestižní světové soutěži. Jejich drony nejlépe hasily i stavěly

Čeští vědci z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech. Týmu se kromě toho podařilo získat také první a druhé místo ve dvou dílčích disciplínách. Úspěch a odměnu ve výši 250 tisíc dolarů (5,8 milionu korun) si přitom technici vysloužili především díky intenzivní přípravě v místních podmínkách a unikátním přístupem k zadaným problémům, řekl Vojtěch Spurný, jeden ze členů úspěšného týmu.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Švestková dráha testuje bezúdržbový provoz, využije optický kabel a dron

Na Švestkové dráze (Čížkovice – Obrnice) připravuje její vlastník společnost AŽD Praha přechod na bezúdržbový provoz. Společnost AŽD Praha to oznámila v tiskové zprávě. Podle ní půjde o první železniční trať v českých zemích, která kromě pravidelných preventivních údržbových zásahů nebude potřebovat pochůzkáře, kteří pravidelně kontrolují technický stav trati.

Zdroj: zdopravy.cz

RECENZE: Modelář. Jak prožít svůj život, to je, oč tu běží

Po dlouhé době přichází do kin český film, který je pevně zakotven v realitě současnosti a nerozmnožuje jen donekonečna omílané varianty osobních vztahů lidí odnikud, kteří nemají čím zaujmout.

Zdroj: novinky.cz

Drone Dome: Izrael úspěšně otestoval mobilní laserové dělo

Izraelská společnost Rafael oznámila, že úspěšně otestovala novou laserovou zbraň určenou pro eliminaci dronů, které např. islamisté využívají k teroristickým útokům. Jedná se o mobilní systém Drone Dome, který dokáže zastavit celý roj dronů.

Zdroj: cdf.cz

Krajina z nebes: Nejzajímavější fotografie pořízené z dronů

Drony od základu změnily přístup k moderní fotografii a snímky z ptačí perspektivy dovedou vyrazit dech, i když se na nich třeba jen opalují lidé nebo hromadně modlí věřící. Přinášíme výběr z agentury Reuters

Zdroj: stoplusjednicka.cz

RECENZE: Drony a politika. Modeláře táhne poslání

Petr Zelenka patří již řadu let k nejlepším a nejnápaditějším českým filmařům, a každý jeho film znamená událost, ať už se jedná o klasiku Knoflíkáři, variaci na Dostojevského Karamazovi, či černou tragikomedii Ztraceni v Mnichově. Velkou událost představuje i Modelář, dílo originální, silně „zelenkovské,“ a přitom velmi atypické.

Zdroj: ceskokrumovsky.denik.cz

Přeprava balíků drony: Nový test v Německu. Realita v Austrálii či Finsku

V hlavních rolích: startup Wingcopter spolu s firmou Merck a frankfurtskou University of Applied Science. Místo: středozápad Německa. Úkol: přeprava zdravotnického materiálu dronem. Nejde o jen tak ledajaký počin. Jde o další přiblížení budoucího běžného užití dronu v dopravě.

Zdroj: e15.cz

‚Stařenko, tohle je dron a mluví k vám.‘ Stroje podle médií zahánějí do domů Číňany bez roušek

Čínské úřady, které chtějí zabránit šíření nového typu koronaviru všemi dostupnými prostředky, se podle tamních médií uchýlily k sledování lidí pomocí dronů. Hříšníky, kteří vycházejí ze svých domů a nenosí roušky, létající zařízení napomíná přísným hlasem. Video ukazující tuto novou praktiku na Twitteru zveřejnil anglickojazyčný server The Global Times, který spadá pod čínskou komunistickou stranu a řadí se mezi oficiální média.

Zdroj: lidovky.cz

Drony jsou hračka i užitečný pomocník

Drony jsou fenoménem poslední doby. Bezpilotní letouny přitom nemusí sloužit pouze ve vyhrocených válečných konfliktech, v řadě případů jde o užitečné pomocníky i sofistikované hračky.

Zdroj: novinky.cz

Touhle flintou sestřelíte dron na kilometr

Firma DroneShield inovuje svoji zbraň proti bezpilotním dronům zvanou DroneGun. První verze po zákaznících vyžaduje, aby na zádech kromě elegantní pušky nosili ještě rozměrný batoh plný baterií, jako měli třeba Krotitelé duchů. Inovovaná DroneGun Tactical už se ale obejde bez něj, ačkoliv to má negativní vliv na dosah. Namísto původních dvou kilometrů má verze Tactical “dostřel” jeden kilometr.

Zdroj: svetchytre.cz

V Prostějově létá s drony nový prapor

Ve čtvrtek 16. ledna 2020 oficiálně zahájil svoji činnost v Prostějově nový vojenský prapor zaměřený na bezpilotní letouny. Slavnostního nástupu se účastnil i primátor města František Jura. Nový prapor vznikl na základech roty 102. průzkumného praporu a postupně bude disponovat různými velikostmi dronů včetně těch bojových, dále bude mít na starost i analýzu získaných dat.

Zdroj: vecernikpv.cz

Fotograf s vrtulkou navíc. Selfie dron se vejde i do kapsy

Hledáte ten správný úhel, ze kterého se mobilem vyfotit, a stále si nepřipadáte moc originální? Nové drony od výrobce AirSelfie představují pomocníka, který vás sám vyfotí ze vzduchu. V době, kdy jej nepoužíváte, se vejde pohodlně do kapsy.

Zdroj: idnes.cz

Drony Autel EVO II nabídnou až 8K rozlišení

Autel uvádí na trh novou generaci dronu EVO II. Ten bude možné sehnat nejen s velkým 20MPx 1,0" snímačem, ale také ve verzi s 8K záznamem. Ve vzduchu navíc tento dron vydrží až nadprůměrných 40 minut.

Zdroj: svethardware.cz

The National Interest označil dron S-70 za málo viditelný a smrtonosný

Ruský bezpilotní letoun S-70 Ochotnik vypadá slibně a velmi podobně jako americké málo viditelné drony. Ale ještě muší být dopracován, aby byl stejně nenápadný, jak by měl být.

Zdroj: cz.sputniknews.com

TOP 8 zajímavostí o firmě DJI

DJI znamená Da-Jiang Innovations. Společnost byla založena v roce 2006 v čínském Shenzhenu Frankem Wangem. Od té doby DJI vyrábí produkty, jako jsou drony, kamery, letové ovladače a další. V roce 2017 má DJI hodnotu 10 miliard USD.

Zdroj: djitelink.cz

Studenti ČVUT naučili drony komunikovat s letadly. Získali vesmírného Oscara

Česká start-upová firma Dronetag založená studenty Fakulty informačních technologií (FIT) ČVUT v Praze obdržela hlavní cenu v prestižní evropské soutěži Galileo Masters, zaměřené na satelitní navigaci. Svým nápadem, díky kterému drony přestávají být nepředvídatelnou hrozbou pro letadla, ohromila porotu i evropské odborníky na letový provoz.

Zdroj: novinky.cz

V Prostějově funguje nový prapor, létá s drony. A chce pořídit i ty bojové

Drony různých velikostí i schopností. Zbrusu nový prapor navázal na předchozí rotu bezpilotních prostředků, která fungovala v sestavě 102. průzkumného praporu do konce minulého roku. Ve čtvrtek byl oficiálně představen jeho nástupce 533. prapor bezpilotních systémů. Jeho příslušníci budou zajišťovat preventivní monitoring bojiště ze vzduchu.

Zdroj: denik.cz

PigeonBot: dron, který je inspirován holubem

Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla.

Zdroj: svethardwavre.cz

České autonomní drony míří do Perského zálivu. Budou hasit, sekat i stavět

Obhájit úspěch z mezinárodní robotické soutěže před třemi roky chce tým vědců z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), který se letos opět zúčastní soutěže dronů ve Spojených arabských emirátech. Před třemi roky získali čeští technici v Abú Zabí kompletní sbírku medailí. Na začátku ledna představili novinářům autonomní helikoptéry, se kterými budou o přední umístění v mezinárodní konkurenci bojovat letos. Do Emirátů odletěli v neděli, soutěž se uskuteční 23. až 25. února.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

V Radotíně vyrábějí drony za miliony: Říkám jim létající traktory, líčí Semetkovský

Bojové letadlo dělat nechceme, zaměřujeme se na ochranu hranic a pobřeží nebo létání nad plynovody a ropovody, říká spoluzakladatel společnosti Primoco UAV Ladislav Semetkovský. Vyrábí drony s rozpětím křídel pět metrů, které vydrží ve vzduchu až 15 hodin a unesou 30 kg nákladu, například monitorovací zařízení. Konkurenci máme hlavně v USA a Izraeli, ale chceme být světovou jedničkou, dodává.

Zdroj: video.aktualne.cz/dvtv

Bell představil novou verzi svého konceptu pro městské letecké služby

Koncept Nexus 4EX je dalším stupněm vývoje VTOL letounu pro městskou a příměstskou leteckou dopravu. Jeho pohyb mají zajišťovat 4 překlopné rotory, jež v horizontální poloze uvedou letoun do vertikálního pohybu, po dosažení potřebné výšky se překlopí do vertikální polohy a budou letounu udělovat energii k dopřednému pohybu. Při přistání vše proběhne naopak. Nexus 4EX navazuje na loňskou variantu, která měla rotorů šest, letos však přibyla možnost volby zdroje energie - pohon může být buď plně elektrický nebo hybridní.

Zdroj: flying-revue.cz

CHKO Brdy 2019

Již čtyři roky má obvodní oddělení Příbram-venkov na starost středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2, kde policisté dohlížejí na veřejný pořádek. Jedná se o velmi rozhlehlé území mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla na služebně nová technika, jde o terénní vozidla, čtyřkolky a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. Bezpilotní letouny prověří velké plochy území, využívají se k hlídkovým a monitorovacím letům v rámci spolupráce se složkami IZS, s pyrotechnickou službou, k odhalování či dokumentaci protiprávního jednání směřujícího proti životnímu prostředí, jako jsou nelegální skládky, nepovolená těžba či rozdělávání ohňů, protože je zde vysoké riziko požárů. Stroje jsou nápomocny i při pátracích akcích.

Zdroj: policie.cz

Minuta po minutě

Česká armáda chce koupit nejméně jeden bojový dron schopný nést zbraně. Nákup plánuje v letech 2022 až 2024. Už teď má armáda k dispozici několik bezpilotních strojů určených pro průzkum.

Zdroj: denikn.cz

Rusové na dně Macochy létali s dronem.

Ke známé propasti Macocha v Moravském krasu na Blanensku míří každý rok tisíce turistů z celého světa. Některým z nich nestačí vyfotit si unikátní přírodní scenérie ze dvou můstků nebo při prohlídce Punkevních jeskyní. Do chřtánu propasti pouští drony. Porušují tím zákon a riskují pokutu.

Zdroj: denik.cz

Proč používat ND (šedé) filtry při natáčením s dronem

Častou otázkou, kterou dostáváme od našich zákazníků, je: „Proč potřebuji šedý filtr pro kameru svého drona? Proč bych měl na kameru něco přidávat? Proč to výrobce kamery nevyřešil rovnou?”

Zdroj: telink.eu

Airbus odhalil bezpilotní dron LOUT. Co o něm víme a co s ním bude dál?

Společnost Airbus začátkem listopadu veřejnosti odhalila podobu dosud utajovaného stealth dronu LOUT. S ním se sice přímo nepočítá s uvedením do provozu, ale má posloužit v rámci širšího programu FCAS.

Zdroj: securitymagazin.cz

Plzeň získala další prestižní ocenění, odborníky zaujala spolupráce dronařů s IZS

Plzeň bodovala v soutěži Chytrá města pro budoucnost 2019, tedy soutěžním klání, jež uspořádal Smart City Innovations Institut, z. ú. pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, Svazu měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky. Plzeň si odnáší prestižní ocenění Chytré město 2019, a to za využití dronů jako podpory pro složky integrovaného záchranného systému (IZS). Ocenění přichází jen krátce poté, co se plzeňští dronaři na základě předchozí úspěšné spolupráce s hasiči, policisty a záchranáři stali jako první v tuzemsku oficiální součástí IZS, tedy konkrétně ostatní složkou. Aktivity spojené s bezpilotními letouny jsou součástí konceptu Smart City Plzeň, který má za cíl přinášet obyvatelům západočeské metropole chytrá řešení pro lepší, bezpečnější a pohodlnější život. Ocenění za Plzeň převzal radní města Vlastimil Gola.

Zdroj: plzen.eu

V Číně budou létat bezpilotní drony jako taxi

Technologie jdou s dobou stále více dopředu. Čína má spoustu věcí, které zatím jinde nejsou. A nyní to vypadá, že bude jako první země na světě přepravovat lidi za pomoci bezpilotních dronů, a to dokonce na pravidelných linkách.

Zdroj: tech.instory.cz

Drony v environmentální praxi

Bezpilotní letecké systémy jsou čím dál populárnější při sledování a hodnocení krajiny, a to jak pro environmentální výzkum, tak i mezi komerčními subjekty. Popularitu si získávají především svojí flexibilitou, rostoucí dostupností a klesající cenou. Využít lze prostředky osazené více špičkovými senzory naráz s hmotností přes 10 kg až po prostředky, které mohou vzletět z ruky. Záleží vždy na konkrétním účelu letu a cílové aplikaci, nicméně už i prostředky vážící několik málo stovek gramů dokážou sebrat plnohodnotná data pro reálnou aplikaci. Navíc díky prodlužující se době letu lze sebrat data v jednotkách, desítkách až stovkách hektarů. I přes nespočet výhod je využití bezpilotních systémů v environmentální praxi často ovlivněno neuváženými rozhodnutími uživatelů, resp. zadavatelů konkrétních úloh.

Zdroj: casopis.ochranaprirody.cz

Jak pomáhají drony zvládnout malárii v Africe?

Drony nemusí být jen pro zábavu, ale dokážou i pomáhat.

Zdroj: techarena.cz

První bezpilotní letoun, který byl vytvořený pomocí 3D tiskárny, vznikl v česku.

Více než 140 hodin zabralo vytištění všech dílů pro první bezpilotní letoun VUT, který byl vytvořený jen pomocí 3D tiskárny.

Zdroj: techfocus.cz

Na Plzeňsku se vznítil stoh z balíků slámy, hasičům pomáhal i dron

Několik hasičských jednotek od čtvrtečního rána bojovalo s rozsáhlým požárem v Tymákově na Plzeňsku, kde hořela sláma. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Zasažené balíky nechávají kontrolovatelně vyhořet.

Zdroj: idnes.cz

Policisté zadržela dva lidi, kteří nad demonstranty na Letné létali s drony

Dva lidé i přes zákaz létali nad Letnou během demonstrace s drony. Policisté je chytili a věc předají Úřadu pro civilní letectví, který se bude přestupkem zabývat. Jinak se demonstrace podle policistů obešla bez větších komplikací. Kromě dronů řešili už jen tři ztracené děti.

Zdroj: idnes.cz

Ombudsmanka: Odhalení tábořišť v CHKO Brdy pomocí dronu bylo v pořádku

„Závěr o přiměřenosti použití dronů platí tím spíše, vstupují-li návštěvníci CHKO Brdy do rizikových míst, kde reálně hrozí jejich zranění nevybuchlou municí,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Zdroj: pribram.cz

Česko by se mělo připravit na pašování zásilek drony do věznic

Ve světě roste u zločinců obliba dronů. Výjimkou nejsou ani drony, jež mohou do věznic propašovat balíček marihuany, ale také zbraň. Vězeňská služba proto jedná s Českým vysokým učení technickým v Praze o vybudování bezletových zón nad věznicemi. ČVUT už vyrobilo typ dronu Eagle One, jenž dokáže zachytávat nepřátelské drony do sítě.

Zdroj: ceskapozice.lidovky.cz

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV Testbed). Již skončený program studoval nejmodernější letecké technologie v oblasti radiolokační, infračervené, elektronické a akustické „neviditelnosti“.

Zdroj: idnes.cz

Bezpilotní kvadrokoptéra pomáhá hasičům a záchranářům urychlit a ulehčit práci

Profesionální hasiči v Pardubickém kraji se mohou pochlubit novým vybavením v podobě čtyřrotorového dronu. Kvadrokoptéra, která vyniká svými manévrovacími schopnostmi, již slouží během zásahů při mimořádných událostech a několik měsíců pomáhá například v pátrání po lidech či při průzkumech velkých oblastí. Je vybavená kamerou s přenosem do ovládacího modulu.

Zdroj: novinykraje.cz

I malé drony pro zábavu dostanou ‚espézetku‘. Lidé je budou muset hlásit úřadům, přibude také věkové omezení

Stát se chystá udělat si lepší přehled o tom, co lidem krouží nad hlavou. Až dosud totiž jeho pozornosti unikaly bezpilotní stroje, hlavně klasické drony s několika vrtulemi, které Češi běžně používají jako volnočasové hračky. Tyto přístroje, jichž se podle odhadů prodalo v Česku za posledních sedm let 50 až 70 tisíc, budou od 1. července 2020 podléhat povinnosti registrace.

Zdroj: lidovky.cz

Odborníci U.S. Air Force v utajení vyvinuli průzkumný stealth dron RQ-180

Americké letectvo za přísného utajení vyvinulo nový velký průzkumný dron.

Zdroj: vtm.zive.cz

DJI Mavic Mini, nový 2.7K dron váží méně než 250 gramů

DJI představilo nový miniaturní dron Mavic Mini, který má ve sbaleném stavu opravdu velmi malé rozměry a váží méně než čtvrt kila. Umí natáčet video až ve 2.7K rozlišení a kamerka je umístěna na 3osém gimbalu.

Zdroj: svethardware.cz

Policie má moci sestřelit dron i využít důkazy od tajných služeb, chce vláda

Policie bude moci zasáhnout proti bezpilotním letounům, pokud budou představovat bezpečnostní hrozbu. Bude ho moci zastavit, případně i sestřelit. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou posílá do Sněmovny vláda. Nově také bude možné použít jako důkazy v trestním řízení informace získané tajnými službami

Zdroj: idnes.cz

UBER Eats vám jídlo doručí dronem. Budoucnost je za dveřmi!

Uber Elevation odhalili nový dron pro doručování jídla.

Zdroj: techarena.cz

Dodávky zásilek drony se úspěšně rozvíjejí

CVS Pharmacy je další společností, která zahajuje v USA komerční dodávky zásilek pomocí dronů.

Zdroj: planes.cz

Americké letectvo může sestřelovat drony laserem

Dronům bezesporu patří budoucnost napříč všemi možnými oblastmi lidské činnosti, armádu nevyjímaje. Malé létající stroje se mohou stát neocenitelným pomocníkem pěchoty, to však platí pro obě strany konfliktu. Proto jde ruku v ruce s vývojem dronů i snaha o jejich neutralizaci.

Zdroj: fzone.cz

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám bude škoda uhrazena. Občas však není jednoduché se svého nároku domoci. Svědčí o tom případ klienta společnosti Vaše nároky.

Zdroj: idnes.cz

Od příštího roku mají být registrovány drony od 250 gramů, tedy skoro všechny, říká šéf letového provozu

Bezpilotní letouny se stávají nedílnou součástí leteckého prostoru. „Malé stroje, které ale již představují potenciální ohrožení, neumí naše bezpečnostní technika zachytit," připouští v rozhovoru pro LN ředitel Řízení letového provozu Jan Klas s tím, že se chystá jejich povinná registrace.

Zdroj: lidovky.cz

Wing jako první společnost v USA doručuje balíky pomocí dronů

Alphabet Wing, která je dceřinou společností Google, se stala první firmou ve Spojených státech doručující zásilky pomocí dronů. Služba funguje ve spolupráci se společnostmi FedEx a lékárenským řetězcem Walgreens, jejichž produkty Wing přepravuje. Informoval o tom server Tech Explore.

Zdroj: e15.cz

Nový americký systém BLADE rychle sundá drony. Armáda USA už ho testuje

Americká armáda testuje nový důležitý obranný systém BLADE, který umožní rychle a na krátkou vzdálenost zničit bezpilotní letouny a malé drony. Zpráva přichází v době, kdy právě i malé drony ukázaly, že jsou schopné vyřadit z provozu například důležitou rafinérii, jako se to stalo v Saúdské Arábii. Systém byl při testování připevněn na americká obrněná vozidla MRAP, díky čemuž by měl být snadno přemístitelný, montovatelný i na tanky nebo transportéry a tak schopný zničit rychle pohyblivé cíle. Uvedla to americká armáda v tiskové zprávě.

Zdroj: echo24.cz

V Budapešti museli dvakrát uzavřít letiště. Drony ohrožovaly letadla

Drony opakovaně vletěly do vzdušeného prostoru budapešťského mezinárodního letiště Ference
Liszta. Nebezpečná situace ovlivnila 21 letů, které musely být odloženy.

Zdroj: tn.nova.cz

Energetici už při poruchách nemusí lézt na sloupy vysokého napětí. Pomáhají jim drony

Vylézt na sloup vysokého napětí, určit příčinu a až potom začít opravovat – takto musí většinou při nečekaných haváriích postupovat energetici. Práci jim teď můžou v některých případech ulehčit drony. Díky dronům je možné vedení elektřiny pozorovat ze vzduchu a snadněji najít možné problémy. Plné nasazení této techniky do terénu ale brzdí legislativa.

Zdroj: irozhlas.cz

Vědci naučili drony s kamerou natáčet záběry jako hollywoodský režisér

Společnost Skydio byla jednou z prvních, která vytvořila létající dron, jenž umí autonomně sledovat a udržet v záběru akci, nicméně ji více zajímalo to, aby stroj nehavaroval, než estetika záběrů. To chtěli změnit akademici z Carnegie-Mellonovy univerzity, kterým se podařilo naučit drony s kamerami natáčet záběry takřka jako hollywoodský režisér.

Zdroj: otechnice.cz

Bojové stroje? Radši ‚létající traktor‘. Exkluzivní pohled do výrobny českých dronů, které se rozletěly do světa

I v malé hale v pražském Radotíně se dají produkovat bezpilotní letouny na světové úrovni. Česká společnost Primoco UAV chce být globální jedničkou.

Zdroj: lidovky.cz

Policejní drony kontrolují chráněnou přírodu v Brdech

Policejní drony jsou v Brdech v akci často. V chráněné krajinné oblasti je používají od poloviny roku 2017. Dva stroje stály dva miliony korun, zaplatil je Středočeský kraj.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Dispečeři sepíší databázi dronů. Na vlastníky čeká test z ochrany soukromí

Majitelé dronů čeká za rok větší administrativa i povinné zkoušky – například z řízení, pravidel meteorologie nebo narušování soukromí. Do poloviny příštího roku Česko musí vyhotovit elektronický soupis majitelů bezpilotních zařízení. Jeho vznik posvětí memorandum, které se má uzavřít v nejbližších dnech.

Zdroj: idnes.cz

Stále oblíbenější bezpilotní létání čekají nová pravidla, říká generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Jan Klas

Od 1.7. 2020 bude například nutné evidovat drony v elektronickém systému. Ten bude obsahovat základní údaje o provozovateli a o technických parametrech stroje. Pokud policie chytí neevidovaný dron, bude majiteli hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun. Nová legislativa stanoví i minimální věk pilota: 16 let.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Když dron spadne ze sta metrů, váží při dopadu asi jako lednička. Liberečtí studenti vyvinuli pro drony unikátní padák

Dva studenti z Liberce vyvinuli unikátní padák pro drony. Pokud se totiž dron dostane ve vzduchu do problémů a spadne na zem, zničí se. A co hůř, může někoho klidně i zabít. Svůj nápad si právě nechávají patentovat a první typ padáku i prodávají. V Česku zatím není znám případ, kdy by pád dronu někoho připravil o život. Nedávno však například v Brně padající dron prorazil sklo automobilu.

Zdroj: www.libereckezpravy.cz

Drony pošťáky jen tak nenahradí, tvrdí expert. V čem už dnes bodují Češi se svými drony?

Drony si zatím nejčastěji spojujeme s filmováním nebo focením. Kdy je i u nás budeme využívat třeba na doručování zásilek? Podle expertů pražského ČVUT je to ještě hudba vzdálené budoucnosti, a to především kvůli bezpečnosti.

Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Pozor na vrtule: Tipy pro cestování s dronem

Drony se těší rok od roku čím dál větší oblibě u všech skupin uživatelů, ať už se jedná o první levný dron pro děti, amatérského pilota či profíka. Velký vliv na to má určitě i hlad po neobvyklých fotografiích či záběrech ze vzduchu. S drony se, stejně jako s fotoaparáty či jinými gadgety moderní doby, pojí určitá pravidla či postupy, kterým se nedá vyhnout. Společně se dnes podíváme na to, co vše byste jako hobby neboli amatérský pilot měli vědět a na co si dát pozor, ale také jak se o svůj dron starat, jak ho přepravovat a co si kde můžete a nemůžete dovolit.

Zdroj: www.megapixel.cz

Paragraf v povětří. Drony budou muset splňovat nová pravidla, dostanou svou verzi „espézetky“

K větší bezpečnosti při používání dronů by měla přispět nová evropská pravidla. Laici s letouny dosud bez povolení létají i nad velká shromáždění nebo různé nehody, a to může být nebezpečné například pro záchranáře. Nově drony dostanou vlastní identifikační kód a jejich piloti se budou muset registrovat.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Dron, který shazuje senzory, by mohl pomoci hasičům. Předběhl ale zákony

Hasičům by mohly v krizových situacích pomáhat speciální senzory, které vyvíjejí městští informatici a vědci ze Západočeské univerzity v Plzni. Malá zařízení, která by na nedostupná místa shazovaly drony, by měla zjistit, jestli hoří nebezpečné látky a jaké riziko na hasiče při zásahu čeká. Jejich použití prostřednictvím dronů ovšem v současnosti neumožňuje legislativa.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz