Aktuality z domova i ze světa

Austrálie použije více dronů k vyhledávání žraloků, aby zabránila útokům

Australský stát Nový Jižní Wales využije na svých plážích více bezpilotních letounů ke sledování žraloků s cílem předcházet jejich útokům na člověka. Program na sledování žraloků je největším svého druhu na světě, uvedla agentura Bloomberg.

Zdroj: ekolist.cz

Urban-Air Port a Hyundai staví základny pro létající taxíky. Budou v 65 městech

Síť základen pro létající taxíky a bezpilotní letouny přepravující zboží plánují v 65 městech po celém světě zbudovat britský start-up Urban-Air Port a společnost Hyundai Motor. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg.

Zdroj: e15.cz

Jak vybrat dron

Ať už jste kameraman, nadšenec do létání nebo prostě jen milujete technologie, jsou drony jednou z nejstylovějších věcí, co nám svět moderní techniky za poslední roky přinesl. Kdo by se nechtěl proletět nad krajinou a podívat se na místa, která jsou člověku ze země zapovězena? A přestože se cena dronů v posledních letech příjemně snížila, stále jde o investici, nad kterou se člověk musí pořádně zamyslet. V našem rádci vám odpovíme na nejdůležitější otázky a poradíme, jak vybrat nejlepší dron.

Zdroj: czc.cz

Nejlepší fotky z dronu 2021: Vítězný záběr vznikl uprostřed letícího hejna hus

Úžasné snímky žhnoucího kráteru sopky na Islandu, fotografie pořízené uprostřed hejna letících hus nebo nebývalé svatební záběry z ptačí perspektivy. Světová soutěž Drone Awards 2021 má velice široký tematický rozsah, ale jedno mají všechny oceněné obrázky společné: jsou dokonalou pochoutkou pro oči. Podívejte se v galerii na výběr toho nejlepšího.

Pravidla pro zkrocení dronů. Na nebe jen s povolením k letu, sledovat je bude systém

Stát hodlá do dvou let spustit systém pro sledování a provoz dálkově řízených dronů. Pod kontrolou bude každý s hmotností přes čtvrt kilogramu. Létání se během následujících dvou dekád zásadním způsobem promění. Stát se proto už nyní pomalu začíná připravovat na situaci, kdy se nebe nad Evropou zaplní drony převážejícími kromě různého zboží i lidské pasažéry.

Zdroj: idnes.cz

MQ-9 Reaper poprvé ve střední Evropě

Na letošních Dnech NATO v Ostravě & Dnech Vzdušných sil A bude vůbec poprvé k vidění na veřejné akci ve střední Evropě bezpilotní letoun MQ-9 Reaper amerického letectva. Vidět jej bude možné až do nedělního poledne, kdy začne jeho příprava na odlet z ČR.

Zdroj: natodays.cz

České nebe ovládly drony. Pravidla k provozu však nejsou snadná, znáte je?

Stále oblíbenější zábava pro dospělé, ale i děti. Nejrůznějších typů dronů na pultech obchodů přibývá a jejich cena lákavě klesá. Létat s nimi má ale také svá úskalí - od hrozící újmy na zdraví až po narušování soukromí. Od konce loňského roku pro ně navíc platí také nová, přísnější nařízení. Otestujte se v našem kvízu, zda je pro vás létání s dronem podle pravidel hračka.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Piloti dronů z VŠTE pomáhali zachraňovat srnčata

Na 170 srnčat zachránili při letošní letní seči členové spolku Stop sečení srnčat díky nasazení dronů s termokamerou. Dalších třicet našli dobrovolníci při pěší obchůzce luk.

Zdroj: taborsky.denik.cz

Na nebezpečnou práci i jako ochránce zvířat: Drony pomáhají plynařům i myslivcům

Drony už dávno nejsou jenom hračkou. Používá je armáda, policie, hasiči, zemědělci a teď i plynaři. Pomocí dronů vybavených kamerou a detektorem s laserovým paprskem jsou schopni za několik minut zkontrolovat stav plynovodu v těžko přístupném terénu.

Zdroj: tn.nova.cz

Elektřina je neuškvaří a ušetří miliony. Drony si poradí i v extrémních podmínkách

Představa, že civilní drony využívají jen nadšenci a filmoví tvůrci, už dlouhé roky neplatí. Bezpilotní letouny zažívají v poslední době dynamický vývoj. Zdokonalují se nejen samotné stroje, ale i doprovodný software. Česká energetická přenosová soustava (ČEPS), která zajišťuje přenos elektřiny z velkých elektráren do rozvoden pro jednotlivá města, díky dronům ročně ušetří zhruba 2 miliony korun.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Honeywell vyvinul vodíkový palivový systém pro drony. Testovalo se i v Česku

Máte doma dron? Pak jistě velmi dobře znáte situaci, kdy jste se ještě nestačili nabažit létání a fotografování sousedek, když tu se na ovladači rozblikala kontrolka slabé baterie.

Zdroj: vtm.zive.cz

Sokoli přišli o mláďata kvůli dronům. Ochranáři je teď možná zakážou

Ochranáři a sokolníci pozorovali letos na hradě Trosky samce sokola, který nosil samici sedící na vajíčkách potravu. Žádná mláďata ale nakonec neměli. Podle ochranářů za to můžou drony. Uvažují proto, že příští rok nad hnízdištěm zakážou dronům létat.

Zdroj: tn.nova.cz

Dron létá sám do nepřístupných míst. Pomáhá mapovat historické objekty

Památky, tunel Blanka nebo jaderná elektrárna. Unikátní dron, který představil tým techniků z pražského ČVUT, dokáže pomocí 3D scanneru a senzorů létat sám v těžko dostupných či nebezpečných místech. Je schopný nafotit nebo natočit snímky zkoumaných objektů i ze vzdálenosti několika centimetrů.

Zdroj: novinky.cz

Japonsko chce detekovat hypersonické střely s pomocí dronů. Bojí se Číny a Ruska

Japonsko zvažuje, že jako systém časného varování před hypersonickým útokem nasadí drony. Ty by měly být vybavené infračervenými senzory. Drony budou nepřetržitě monitorovat vzdušný prostor kolem Japonska a posílat data pozemním stanicím.

Zdroj: vtm.zive.cz

TEST: DJI AIR 2S ANEB BIKE Z PTAČÍ PERSPEKTIVY

Možná si řeknete, jak takový dron vůbec souvisí s koly a k čemu je dobrý pro normálního smrtelníka? Odpovědí může být hned několik, ale primárně záleží na tom, do jaké skupiny potenciálních uživatelů patříte. Pro všechny skupiny je společné jedno; dron vám poskytne obrazové výstupy z jiné perspektivy, než kterou vám nabídne mobilní telefon. Můžete se s ním dostat do míst, kam byste neměli jinak šanci se dostat, a díky chytrým autonomním funkcím dokáže v některých případech nahradit zkušeného pil

Zdroj: mtbs.cz

Stovka svítících dronů ve vzduchu: Brno ozářila unikátní show, podívejte se

První nekomerční dronovou show v České republice si Brňané užili v sobotu večer. Představitelé města připravili unikátní překvapení jako součást série ohňostrojů Ignis Brunensis. Stovka dronů vzlétla do vzduchu celkem dvakrát, v půl desáté a v jedenáct večer.

Zdroj: denik.cz

Švýcaři vyvinuli dron pro měření radiace v jaderných elektrárnách

Švýcarský vývojář dronů Flyability uvedl na trh dron vybavený radiačním sensorem pro provádění inspekcí v jaderných elektrárnách. Elios 2 RAD je navržen tak, aby pomáhal udržovat nízké úrovně ozáření pracovníků jaderných elektráren.

Zdroj: oenergetice.cz

Strážník chytil dron, který přepravoval pervitin. Jde o první podobný případ v Česku

Městská policie v Doksech na Českolipsku zadržela minulý týden v pátek dron, který přepravoval sáček s pervitinem. Strážník si dronu všiml náhodou, když kontroloval parkující auta. Podle mluvčí liberecké policie Ivany Balákové jde o vůbec první případ v Česku, kdy policie zadržela drogy přepravované dronem. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Chytrý dron v závodu poprvé porazil člověka. Pomáhat má i při katastrofách

E-shopy se nemohou dočkat, až pro ně budou chytré drony bezpečně doručovat balíky. Pro přepravu je testují i zdravotníci. Oproti průzkumným dronům se ale v těchto případech hraje o čas. Nový pokrok strojů proto mnohé asi potěší.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Drony i šílená rychlost. Jaká technika se použila na natáčení roadtripu F1?

Přes 228 km/h s třítunovým kolosem, který točil pilota Martina Šonku. Stovky hodin strávené výrobou zmenšené Prahy a akrobatické kousky s drony. Jak vznikal roadtrip F1 From Castle to Castle?

Zdroj: redbull.com

V Dubaji uměle vyvolávají déšť. Za pomoci dronů a elektrických výbojů

Poručíme větru dešti, kdy má pršet a kdy vát, stálo v jedné socialistické budovatelské písni z padesátých let minulého století. Že je něco takového nemožné? Omyl. V Dubaji odstartoval ambiciózní projekt, který má zajistit výrobu vlastního deště.

Zdroj: denik.cz

VIDEO: Barokním kostelem v Libavé létají drony. Prozkoumávají těžko dostupná místa

Setkání historie s nejmodernější technologií. Tak by se dalo popsat dění v barokním kostele sv. Anny a sv. Jakuba ve Staré Vodě v Libavé. Stavbou prolétávaly v pondělí takzvané inteligentní drony. Dostaly se i do těžko přístupných míst a umožnily expertům detailně zmapovat všechna skrytá místa chrámu, který poničili za komunismu vojáci sovětské a československé armády.

Zdroj: irozhlas.cz

Pozor v Polsku, policisté začali hlídat přestupky pomocí dronu

Policisté našli nový způsob, jak nepozorovaně sledovat neukázněné řidiče a zaznamenávat jejich počínání.

Zdroj: auto.cz

DB Schenker a Volocopter představují první plán na provoz VoloDronu

Na Mezinárodní letecké konferenci v Berlíně společnosti DB Schenker a Volocopter představily nákladní dron VoloDrone a úspěšně předvedly první zátěžový test v simulovaném provozu. Na jeho uvedení do provozu pracují společně s Fraunhoferovým institutem již od roku 2019 a letos vznikl první provozní plán. Dron umožní dopravit náklad na těžko dostupná místa a nabídne zákazníkům rychlou a bezemisní přepravu.

Zdroj: dnoviny.cz

Drony pomáhají památkářům, na dálku dokážou změřit i vlhkost vzduchu

Inteligentní drony představili jejich konstruktéři z Českého vysokého učení technického v kostele ve Staré Vodě na Libavé. Bezpilotní vrtulníky se dostanou i do těžko přístupných a temných zákoutí. Využívají je proto už i památkáři.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Robotické drony z ČVUT snímají interiéry kostelů a zámků. Vystačí si samy, žádný operátor je řídit nemusí

Tzv. „bezpilotní helikoptéry s palubní inteligencí“ zaznamenávají v rámci světově ojedinělého projektu Dronument vzácné historické památky. Na projektu spolupracuje Národní památkový ústav a skupina Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT. Drony mají rozdělené úkoly, jeden nese kameru, ostatní pak zdroje světla.

Zdroj: euro.cz

Pronásleduje mě dron, volala posily skotská policistka. Byl to Jupiter

Tohle si policistka ze skotského Glasgow za rámeček nedá. Minulé úterý večer si přivolala posily poté, co ji dle svých slov pronásledoval dron. Když na místo přijel její kolega, ubezpečil ji, že se jedná o zhruba 600 milionů kilometrů vzdálenou planetu Jupiter, píše server Daily Record.

Zdroj: novinky.cz

Muž přes palubu: Námořníky Královského námořnictva budou zachraňovat drony

Technický tým Královského námořnictva, známý také jako NavyX, se v poslední době zabývá navrhováním a testováním systémů dronů na záchranu těch, kteří měli tu smůlu a skončili ve vodě.

Zdroj: insmart.cz

Drony budou sledovat koncentraci uranu poblíž vysloužilých dolů v centrální Asii

Nová technologie využívající drony bude nasazena na dálkové sledování a radiační monitorování bývalých uranových a zpracovacích závodů v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu. Vzdušná plavidla byla vyvinuta německým konsorciem ve spolupráci s mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).

Zdroj: oenegretice.cz

Obrana chce proti teroristům v Africe vyslat bezpilotní stroj a letoun CASA

Jednotku českých speciálních sil a výcvikové instruktory v africkém Mali by brzy mohl posílit bezpilotní průzkumný stroj Scan Eagle a transportní letoun CASA. Připravované posílení českého vojenského nasazení v oblasti Sahelu potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar s tím, že jde o doplnění kapacit.

Zdroj: idnes.cz

Hasičům v oblasti zasažené tornádem pomohlo mapování dronů a letounů

Mapování pomocí dronu poskytlo zasahujícím jednotkám první celkové snímky v těžko přístupných oblastech, řekl ČTK marketingový ředitel brněnské společnosti GINA Software Matěj Rašovský. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky drony urychlují práci a zvyšují přesnost, řekl ČTK.

Zdroj: msn.com

Vivo má patent na telefon, který v sobě schovává dron

Dříve jsme se setkali s fotoaparáty, které se vysouvaly z těla telefonu, Xiaomi před necelým rokem přišlo s patentem na sluchátka v těle telefonu, ale nyní všechny trumflo Vivo, které by chtělo do těla telefonu schovat celého drona. Vivo má zatím tento nápad ve formě patentu a my si můžeme prohlédnout alespoň patentové nákresy.

Zdroj: techarena.cz

S drony na kůrovce. Poznat co nejdříve napadený strom pomáhají vědcům speciální senzory

V univerzitních lesích východně od Prahy pokračuje světově unikátní projekt na monitoring kůrovců. Vědci České zemědělské univerzity do něj zapojují biochemiky, fyziology, entomology, ale třeba i piloty dronů. Právě oni by totiž v budoucnu mohli díky speciálním kamerovým senzorů odhalit napadený strom dřív, což by mohlo výrazně pomoci nejen v boji s kůrovcovou kalamitou.

Zdroj: plus.rozhlas.cz

Virtuální realita, roboti či drony. Průmyslovky přechází na moderní trendy

Seznamování s robotikou, programování robotů či CNC strojů, kreslení ve 3D nebo třeba praktické využívání 5G sítí. To jsou jen některé z moderních trendů, které se stále víc prosazují ve výuce na průmyslových školách v Olomouckém kraji.

Zdroj: idnes.cz

Drony pomáhají se záchranou tonoucích nebo s hledáním ztracených domácích mazlíčků

Svět v posledních letech zažívá boom dronů. Často se používají k natáčení nebo fotografování z výšky, do budoucna se o nich uvažuje také jako o dopravním prostředku. V některých státech je ale používají i záchranáři.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Pošťácký džob v ohrožení. Royal mail experimentuje s drony, chce s nimi doručovat balíky na odlehlé ostrovy

Britský státní podnik Royal Mail testuje možnost doručovat poštovní balíky pomocí dálkově ovládaných dronů. Společnost s nimi létá na souostroví Scilly, které je z pevniny vzhledem ke své poloze poměrně těžko dostupné. Jeden z dronů, jenž byl pro účely testování vybrán, unese náklad až o hmotnosti 100 kilogramů

Zdroj: euro.cz

Airpeak S1 – první dron od Sony míří vysoko

Vstup na trh s drony oznámila společnost Sony už v listopadu loňského roku a do nedávné doby lákala na novinku ve světě dronů formou krátkých videí. Nyní jsme se konečně dočkali oficiálního uvedení dronu Airpeak S1.

Zdroj: digiarena.zive.cz

VIDEO: Americký úspěch. Letadlo bez pilota dokázalo poprvé natankovat ve vzduchu stíhačku

Americké armádě, konkrétně námořnictvu, se poprvé v historii povedlo úspěšně za letu natankovat pilotovaný letoun tankovacím bezpilotním letadlem. Ke zdařilému testu došlo 4. června u města Mascoutah ve státu Illinois. Zprávu přinesl server Navalnews.

Zdroj: echo24.cz

Armáda otestovala novou Věru. Zachytí start dronu až na sto kilometrů

Česká armáda získává nové schopnosti. Nedávné testování nových pasivních sledovacích kompletů DPET prokázalo, že jsou schopny zachytit a sledovat i malé bezpilotní letouny na vzdálenost až sto kilometrů. Jádrem kompletů, které armáda pořizuje za 1,5 miliardy korun, jsou špičkové pasivní „radary“ Věra nejnovější generace.

Zdroj: idnes.cz

Křičte, aby vás našel… dron. Německá vědkyně chce naučit bezpilotní letouny naslouchat volání o pomoc

Bezpilotní letouny by mohly pátrat po obětech katastrof na základě zvuku. Klíčové je rozeznat křik nebo volání mezi jinými ruchy v prostředí. Drony se k hledání osob využívají už dnes, místo mikrofonů ale spoléhají na kamery či infračervené snímače.

Zdroj: euro.cz

Publikace výsledků studie EASA týkající se Urban Air Mobility

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) informovala o zveřejnění výsledků první studie provedené v Evropské unii týkající se městské letecké mobility (Urban Air Mobility (UAM)), která ukazuje, že většina dotázaných obecně vítá vyhlídky na možné služby, ale má obavy z potenciálních problémů, jako je bezpečnost, ochrana před protiprávními činy, hluk a dopad na divokou zvěř.

Zdroj: caa.cz

Recenze DJI Air 2S: Nejzábavnější věc, kterou jsem kdy testoval!

Už delší dobu jsem sem tam pokukoval po nějakém tom dronu. Přece jen se snažím léto trávit místo v kanceláři na cestách a občas se dostanu na místa, která bych si chtěl vyfotit nebo natočit i z jiného úhlu, než ze kterého je to běžně možné. Například mít fotku takového Passo Dello Stelvio, na které rád jezdím z vrchního pohledu je něco, co mě láká už pár let. Když letos DJI představil svůj nejnovější model DJI Air 2s, konečně jsem se odhodlal a sáhl po něm ve verzi DJI Air2S Fly More Combo. Hned

Zdroj: letemsvetemapplem.eu

Bezpilotní letoun hledá invazní rostliny

Malé bezpilotní letadlo uzpůsobené pro potřeby monitorování výskytu invazních druhů rostlin. To je jeden z výsledků dlouholeté spolupráce VUT v Brně a Botanického ústavu Akademie věd v Průhonicích. Zatímco na Leteckém ústavu strojní fakulty vzniká funkční vzorek vylepšeného letounu, botanici ladí algoritmy, pomocí kterých v získaných podkladech automaticky detekují nepůvodní rostliny.

Zdroj: sciencemag.cz

Jak zjistit pomocí iPhone, kdy je lepší nelétat s dronem kvůli geomagnetické bouři

Dokázat rozbít nebo ztratit dnešní nejmodernější drony vyžaduje skutečně velkou dávku smůly v kombinaci s tím, že se člověk chová jako blázen. Pokud totiž necháte zapnuté veškeré bezpečnostní prvky, je téměř nemožné, aby se vašemu dronu něco stalo a zároveň si užijete vše, co umí. Existuje však jeden případ, kdy to neplatí, a i přes veškeré bezpečnostní senzory, GPS, digitální kompas a vše ostatní, můžete o dron velmi rychle přijít, a to navíc bez toho, aniž byste udělali jedinou chybu při jeho

Zdroj: letemsvetemapplem.eu

Zranitelná příroda. Ptáci potřebují v hnízdech klid, stresují je lidé i drony

Příroda se stává na jaře a v první polovině léta zranitelnější než jindy. Přicházejí totiž na svět mláďata a některé druhy zvířat jsou citlivější na přítomnost lidí než jiné. To platí třeba pro ptáky, mezi obzvlášť citlivé pak patří sokoli stěhovaví, čápi černí nebo výři velcí.

Zdroj: denik.cz

Britská pošta nasazuje drony. Bezpilotními letouny doručila testy na covid na vzdálenost 100 kilometrů

Čekáte doma na balíček, ale namísto toho, aby vás prozvonil kurýr, vám na dveře „zaťuká“ dron. Malé bezpilotní letouny pro doručování zásilek už ve světě zkouší například Amazon, teď se o něco podobného snaží i britská pošta Royal Mail, která vyslala drona-kurýra přes oceán na souostroví Scilly, kam doručila mimo jiné testy na covid.

Zdroj: czechcrunch.cz

Americká armáda otestovala vojenský dron, který se umí rozhodovat v boji sám

Tento měsíc americké vojenské letectvo poprvé úspěšně vyzkoušelo nepilotovaný systém nazvaný Skyborg. Je to první americký pokus o armádní stroj, který by měl fungovat v boji zcela autonomně – tedy zcela bez vlivu člověka, a to v plně bojových situacích. Podle nově publikované analýzy vše dopadlo na jedničku.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Město budoucnosti se nachází v Anglii. Coventry začne testovat létající taxíky a drony se zbožím

V anglickém Coventry začnou do konce roku testovat létající taxi a bezpilotní stroje přepravující zboží. Zkoušky jsou součástí vývoje leteckých cest pro bezpilotní letouny v městské zástavbě, informovala ve čtvrtek agentura Bloomberg. Ve futuristickém projektu spojily síly mimo jiné start-up Urban-Air Port a jihokorejská automobilka Hyundai Motor.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

Konstruktérovi vrtulníku Ingenuity se Mars zdá blíž než jeho rodná Gaza

Elektroinženýr z Pásma Gazy Loay Elbasyouni pracoval v týmu americké vesmírné agentury NASA, která se tento měsíc zapsala do historie, když provedla let helikoptéry na Marsu. Paradoxně ale Elbasyouni říká, že jeho rodné město v Pásmu Gazy, kde nyní plakáty oslavují jeho úspěchy, mu připadá ještě vzdálenější než rudá planeta kvůli izraelským a egyptským omezením, napsala agentura AP.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Postřehy z bezpečnosti: drony útočí na chytré automobily Tesla

Dva vědci ukázali, jak lze Teslu – a možná i další automobily – hacknout na dálku bez jakékoli interakce uživatele. Útok provedli z dronu. V softwarové komponentě ConnMan používané v automobilech Tesla našli bezpečnostní chyby (remote zero-click security vulnerabilities), které jim umožnily kompromitovat zaparkovaná auta a ovládat jejich infotainmentové systémy přes Wi-Fi.

Zdroj: root.cz

Drony inspirované přírodou: Robotici z Fakulty elektrotechnické ČVUT napodobují let hejna ptáků

Vědci ze skupiny Multi-Robot Systems (MRS) v uplynulých týdnech testovali v prostředí pouště Spojených arabských emirátů let nízkoletícího roje autonomních malých vícerotorových helikoptér (dronů). Skupina MRS, která působí v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT, pracuje na zapojení dronů do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob. Projekt ve fázi základního výzkumu dává příležitost pro zapojení českých firem.

Zdroj: tyinternety.cz

Chybí jedna úroveň a drony se obejdou bez člověka. Už teď létají skoro samy

Drony jsou opět o krok blíž k plné autonomii, tedy schopnosti plnit i složité úkoly v neznámém prostředí s překážkami bez zásahu člověka, která se na škále vyspělosti dronů značí číslem 5. Jeden výrobce teď prý prolomil úroveň 4.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Paříž z výšky zachycuje bestseller. Drony vyletěly před zpřísněním pravidel

Jedno z nejvíce fotografovaných měst světa, Paříž, zachytili bratři Dellové mimořádně ze vzduchu. Kvůli protiteroristickým opatřením tamní prefektura od ledna povolení amatérům k pořizování snímků z dronu téměř nevydává. Bratři ale výjimečný projekt ještě stihli.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Francouzi vyvinuli robotický solární dron SolarXOne

Francouzský start-up XSun díky akcelerátoru 3DEXPERIENCE Lab vyvinul druhou generaci svého autonomního solárního dronu SolarXOne.

Zdroj: hybrid.cz

S distribucí testů na covid pomáhají ve Skotsku drony

Zdravotníci ve Skotsku začali využívat pro distribuci samotestů na koronavirus drony. Jeden dron unese až pětikilogramový náklad, v balíčcích rozváží i léky a zdravotnické pomůcky. Díky tomu se zefektivňuje zásobování v hůře dostupných oblastech. Na některých menších ostrovech se čekání na testovací sadu změnilo z řádů hodin na desítky minut.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

S dronem k aktivní sopce. Islandské záběry Petra Jana Juračky berou dech

Petr Jan Juračka – velmi dobrý fotograf, velmi špatný kajakář, pilot dronů, vědec, cestovatel, horolezec, autor pořadu Ze života fotografa na Mall.TV. Island ho uhranul už při první návštěvě a když začala sopka Fagradalsfjall chrlit lávu, vydal se tam podruhé.

Zdroj: vtm.zive.cz

Americké drony MQ-9 Reaper přezbrojují na novou geopolitickou realitu

Reapery létají od roku 2001. Vznikly za určité geopolitické situace, která se ale od té doby podstatně změnila. V dnešním světě to mají drony těžší a bude se to spíše dále zhoršovat. Proto americké letectvo ve spolupráci s General Atomics připracuje „geopolitické“ vylepšení Reaperů na letouny MQ-9 Multi-Domain Operation (M2DO), které nebudou čelit banditům, ale sofistikovanějším protivníkům.

Zdroj: osel.cz

Vrtulníček Ingenuity na Marsu vzlétl i přistál. NASA slaví úspěch

Vesmírné agentuře NASA se podařilo vzletět s helikoptérou Ingenuity na Marsu. Jde o historicky první kontrolovaný let na cizím vesmírném tělese.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

I u nás máme velkou show s drony. Stovka jich rozsvítila nebe nad Prahou

Nejrůznější světelná show realizovaná za pomoci dronů se objevují všude po světě a Česko není výjimkou. Naposledy jednu takovou akci uspořádala Česká spořitelna, která využila stovku dronů, aby vytvořila světelnou show nad hlavním městem s Pražským hradem na pozadí

Zdroj: zive.cz

Piloti nebudou mít co jíst. Autonomní letadlo startupu Xwing úspěšně zvládlo celý let

Zkonstruovat letadlo, které bude létat bez pilota, je paradoxně jednodušší než postavit plně autonomní automobil. Není proto divu, že se o segment bezpilotního létání zajímá hned několik firem. Jednou z nich je americký startup Xwing, který v srpnu loňského roku ukázal autonomní Cessnu, se kterou v únoru úspěšně provedl celý let.

Zdroj: vtm.zive.cz

To musel být bzukot! V Šanghaji překonalo 3281 dronů světový rekord

Světelné show realizované pomocí dronů získávají na popularitě. Vzpomenout můžeme na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu v roce 2018, kde divákům vyrazilo dech 1218 dronů a engine od Intelu. Novým rekordmanem je show „The Genesis of Genesis“, která se 29. března odehrála v centru Šanghaje: 3281 dronů propagovalo Genesis, luxusní značku automobilky Hyundai.

Zdroj: zive.cz

S Číňany už nikdy jednat nebudu, říká výrobce bezpilotních letounů Semetkovský

Českého výrobce středně velkých bezpilotních letounů Primoco UAV čeká veledůležitý rok. Má uzavřít desetinásobně více obchodů, prodat drony za stamiliony korun a vydat novou emisi akcií na pražské burze. Největším světovým trhům se přitom obloukem vyhýbá. „Američané vyrábějí sami pro sebe. A Číňané? Když mi odtamtud někdo zavolá, ani nepředložím nabídku. Tečka. Nejednáme. Nechci ztrácet čas s někým, kdo mi uteče,“ říká zakladatel a generální ředitel firmy Ladislav Semetkovský.

Zdroj: e15.cz

UV záření, ozon, suchá pára nebo drony. Nové technologie likvidují koronavirus

Pandemie covid-19 zvýšila požadavky na čistotu prostředí. Zaměstnavatelé, přepravci nebo prodejci hledají způsoby, jak zajistit bezpečné prostředí, ve kterém se jejich zaměstnanci a klienti budou cítit komfortně. S úklidem teď pomáhají nové technologie – UV záření, ozon, suchá pára nebo drony

Zdroj: hradecka.drbna.cz

Postup žádosti o Oprávnění k provozu – „specifická“ kategorie provozu UAS

Úřad pro civilní letectví uveřejňuje postup žádosti o Oprávnění k provozu ve „specifické“ kategorii provozu bezpilotních systémů, včetně formuláře žádosti a jejích příloh. Komplexní informace k problematice naleznete na webové stránce https://www.caa.cz/provoz/bezpilotni-letadla/specificka-kategorie-specific/postupy-a-formulare-dokumentu-k-agende-opravneni-k-provozu/.

Zdroj: caa.cz

Nástupce pro DJI Mavic Air 2 přilétá. Podívejte se na design a specifikace

Výrobce dronů DJI připravuje novinku s názvem Air 2S, která nahradí aktuální Mavic Air 2. Největším upgradem by měla projít kamera, která získá senzor s vyšším rozlišení a hloubkou barev.

Zdroj: svethardware.cz

Bojový dron Arrow bude vážit necelých 17 tun a létat rychlostí až Mach 2,1

Budoucností vojenského letectva jsou drony, které budou velikostně a váhově odpovídat plnohodnotným bojovým letounům s posádkou. Společnost Kelley Aerospace jeden takový bezpilotní letoun vyvíjí. Jmenuje se pracovně Arrow.

Zdroj: cdr.cz

Fotograf roztavil dron při filmování nad islandskou sopkou chrlící lávu

Fotografové a kameramani jsou někdy ochotni pro dechberoucí záběry obětovat i své vybavení. To se stalo i islandskému fotografovi, který se snažil zachytit vulkán s rozžhavenou lávou - částečně se mu roztavil dron.

Zdroj: digimanie.cz

Samsung začal v Irsku nabízet donášky dronem. Nový telefon doletí za pár minut

Do dlouhého seznamu firem, které testují donášku svých produktů pomocí dronů, se od tohoto týdne zařadil i Samsung v Irsku. Tamní pobočka firmy oznámila, že se domluvila na spolupráci se startupem Manna, společně budou zákazníkům letecky dodávat produkty z řady Galaxy, a to v řádu minut.

Zdroj: zive.cz

Ukrajinský dron Raybird 3 úspěšně autonomně vzlétl z jedoucího automobilu

Společnost Skyeton úspěšně otestovala nový systém pro vypouštění dronů z automobilů. Taktický dron Raybird 3 plně autonomně vzlétl z jedoucího vozidla. Tyto drony jsou ve své třídě malé a lehké.

Zdroj: vtm.zive.cz

Drony pomáhají u požárů i nehod. Jejich piloti dostali modré majáky, formálně patří pod hasiče

Velmi platnou součástí integrovaného záchranného systému v Plzeňském kraji jsou nově piloti dronů. Jejich služeb využívají hasiči při požárech i policisté při hromadných dopravních nehodách. Piloti mají i výjezdové vozidlo s modrými majáky, pro jejich drony platí výjimky pro lety nad zástavbou nebo v noci. Úřady v případě mimořádných zásahů piloti informují až zpětně.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Na Islandu vybuchla sopka: lidé nad ní létají drony a na lávě opékají párky

Na Islandu se v těchto dnech probudila sopka u hory Fagradalsfjall kousek do Reykjavíku. Stala se z toho hned turistická atrakce, kterou lze i sledovat na Internetu. Lidé také zkoušejí natáčet vše pomocí dronů.

Zdroj: digimanie.cz

Čínské bojové drony dohánějí americkou konkurenci. Jsou levné a Peking nepokládá nepříjemné otázky

Nejlepším americkým a izraelským výrobcům bojových dronů vyrůstá konkurence v Číně. Tamní státní gigant Aviation Industry Corporation of China (AVIC) se sice kvalitou dronů zatím nevyrovná špičce, bezpilotní „válečníky“ ale prodává za zlomek ceny a zdaleka tolik nebazíruje na profilu zákazníka. Naposledy uzavřel AVIC kontrakt v Nigérii a zakázek mu rychle přibývá, uvedla agentura Bloomberg.

Zdroj: e15.cz

Skomírající populaci nejohroženějšího delfína planety budou hlídat drony

Delfín Maui, známý též jako Popoto, se vyskytuje jen ve vodách u Nového Zélandu. Kvůli rybolovu a nemocem jeho počty klesly pod sto jedinců. Přestože byl tento šedobílý savec pojmenován po polynéském polobohu, sám se zachránit neumí. Vláda ve Wellingtonu se rozhodla nasadit v boji za záchranu všechny dostupné zbraně, a to předeším bezpilotní letouny.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Létající jednorožec. Drony od Skydio dolétly k miliardové valuaci

Elitní stáj jednorožců má nového člena a tentokrát hned okřídleného. Mezi podniky, jejichž tržní valuace přesáhla magickou hranici miliardy dolarů, vylétlo na konci února Skydio.

Zdroj: forbes.cz

Co opravdu dokážou drony a co je jen pohádka. Zákony fyziky platí i v 21. století, říká obranný expert Šulc

V nedávné válce o Náhorní Karabach se ázerbájdžánská armáda chlubila záběry z bezpilotních letounů ničících arménské tanky a obrněná vozidla. Vypadalo to futuristicky, ale experti později ukázali, že použité drony byly vlastně obyčejné a bez komunikačních technologií vyrobených v Kanadě by toho příliš neuměly. Dojem byl silný, skutečnost mnohem prozaičtější.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz

V boji s pandemií zřejmě pomohou drony z Polska

V boji s onemocněním covid-19 v Polsku zřejmě pomohou bezpilotní letouny. Chystá se je využívat jedna z největších sítí diagnostických laboratoří v zemi. Tento týden má být podepsána smlouva, která může významně pozměnit přepravu lékařských vzorků v Polsku. Polský výrobce dronů firma Spartaqs, která loni zkušebně vytvořila letecký most mezi dočasnou nemocnicí pro pacienty s covidem-19 na Národním stadionu a nemocnicí ministerstva vnitra ve Varšavě, plánuje zahájit stálé vzdušné zásobování, píše

Zdroj: e15.cz

Drony vs. můry. Hi-tech predátoři brání skleníky proti škůdcům

Potíže zemědělců neberou konce. Přibyly pandemie, nedostatek lidí či klimatická změna, které doplnily pověstné mrazy a škůdce. Noční můrou farmářů jsou totiž i samotné můry. Na ty teď nejlepší z farmářů nasazují speciální drony.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Ukrajina představila nový bojový dron Sokil-300. Nese 4 řízené střely s doletem 10 kilometrů

Ukrajinská agentura Ukrspecexport nedávno představila nový bojový bezpilotní dron. Ten nese označení Sokil-300. Dron má rozpětí křídel 14 metrů a délku 8,57 metrů.

Zdroj: vtm.zive.cz

DJI představilo nový dron FPV

Máte-li rádi drony, asi vám neuniklo čerstvé představení novinky FPV z dílny DJI. Představení je však možná silné slovo. O dronu totiž uniklo v předešlých týdnech a měsících tolik informací, že se jednalo de facto jen o potvrzení veškerých úniků. A co že tedy dron nabízí?

Zdroj: letemsvetemapplem.eu

Experimentální dron Prometheus připomíná stejnojmenné sci-fi Ridleyho Scotta

Ridley Scott ve svém snímku Prometheus z roku 2012 nabídl vizi, jak by mohly vypadat průzkumné drony v nepříliš vzdálené budoucnosti, které autonomně prozkoumají štoly a jeskyně a vytvoří jejich bodový 3D model, aniž by musel speleolog riskovat své zdraví a život.

Zdroj: vtm.zive.cz

Tržby výrobce bezpilotních letadel Primoco loni vzrostly na 30,9 milionů korun. Firma teď chce emitovat půl milionu nových akcií

Tržby českého výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV loni vzrostly na 30,9 milionu korun z 1,5 milionu v roce 2019. Ztráta firmy po zdanění meziročně loni klesla ze 24 milionů na 9,4 milionu. Firma, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, nyní zvažuje emisi 500 tisíc nových akcií nad rámec stávajících 4,34 milionů kusů. Peníze chce využít na přípravu výstavby nového výrobního závodu a vývoj nových technologií, uvedla v tiskové zprávě.

Zdroj: forbes.cz, archiv.ihned.cz

Covid testy i vzorky přepraví dron. Skotští lékaři mají nové pomocníky

V odlehlých oblastech Skotska se poprvé ve Spojeném království mohou začít používat drony k převozu vzorků a testovacích sad na covid-19. Informují o tom britská média.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Skunk Works připravuje test záhadného dronu Speed Racer. Vznikl zcela novým postupem – digitálním inženýrstvím

Skunk Works je legendární divize vývoje pokročilých projektů společnosti Lockheed Martin. Brzy zahájí testování tajemstvím obestřeného dronu „Speed Racer“. Tento bezpilotní stroj byl vyvinutý zcela novým postupem digitálního inženýrství

Zdroj: vtm.zive.cz

DJI chce kultivovat bestie pilotované přes brýle. První informace o dronu DJI FPV

DJI připravuje FPV dron. Představený má být 2. března, ale díky všemožným únikům už teď máme docela dobrou představu, jak bude vypadat. Proč je zrovna tahle kvadrokoptéra tak důležitá?

Zdroj: mobilmania.cz

RAF touží po tryskových stíhacích dronech. Udělilo kontrakt firmě Spirit AeroSystems

Britské ministerstvo obrany udělilo kontrakt americké společnosti Spirit AeroSystems, Inc. Ta má pro RAF vyvinout bezpilotní stíhací dron typu „loyal wingman“. Autonomní bojové drony by měly významně rozšířit možnosti RAF.

Zdroj: vtm.zive.cz

Superdrony vstupují do služby. Začnou hlídat východní a jižní hranici NATO

Nové oči a uši spojenců. Flotila pěti nejmodernějších superdronů RQ-4D Phoenix vstupuje do služby. Budou se prohánět vysoko na obloze všude tam, kde bude potřeba a přinášet strategické informace prakticky v reálném čase. Střežit mají i východní a jižní hranici Aliance. Na jejich pořízení a provozu se podílí i Česko.

Zdroj: idnes.cz

Problém s dodávkou vakcín vyřeší startup. Nastartuje armádu dronů

Ještě před pár lety si asi málokdo dokázal představit dodávky zboží pomocí dronů. Teď je však podobné schéma realitou, a to hlavně v odlehlých oblastech Afriky. Zkušenosti se mohou hodit i při distribuci vakcíny proti covidu-19.

Nasednete do dronu a ten vás odnese jako taxík. To je budoucnost dopravy

Obyvatelé Londýna se mohou těšit na futuristický druh dopravy. V budoucnu by mohli cestovat po městě autonomními drony. Představit si je můžete jako ty normální, jen mnohem větší, do nichž nasednete jako do letadla. Zdá se to jako sci-fi, ale budoucnost je to velmi blízká. Londýn totiž už začal budovat infrastrukturu a první letecký přístav by měl být hotov do konce listopadu letošního roku. Vláda Spojeného království uvolnila na projekt v přepočtu přes 35 milionů korun. Jak takové letiště pro d

Zdroj: tn.nova.cz

Stroj na drony aneb když roboti staví roboty

Skynet! Vzpoura robotů! Konec světa jak ho známe! Nic takového, ale je to velmi zajímavý prototyp s dílny odborníků z CSAIL.

Zdroj: insmart.cz

Ztrácíte se v nových pravidlech pro provoz dronů? Aplikace Dronald během pár minut poradí s registrací a pravidly pro létání

Od 31. prosince začala platit nová pravidla pro provoz dronů. Startup Dronetag proto společně s Řízením letového provozu ČR vyvinul aplikaci Dronald – chytrého průvodce, který pomůže uživatelům používat svůj dron v souladu s legislativou Evropské unie. Jaké z toho vyplývají povinnosti, zjistí uživatel během pár minut, a to v několika jednoduchých krocích. Stačí uvést, co má za dron, případně znát jeho parametry.

Zdroj: trendwatcher.cz

V Coventry vznikne první letiště pro létající auta, na projektu se podílí Hyundai

Společnost Urban Air Port Air-One bude v Coventry budovat první letiště, které bude určené čistě pro provoz létajících vozidel. Získala dotaci z britského vládního programu na vývoj bezemisního létání Future Flight Challenge. Dotace ve výši 1,2 milionu liber má pokrýt zlomek nákladů na budování potřebné infrastruktury, celkové náklady na vývoj jsou odhadovány na 175 milionů liber.

Zdroj: zdopravy.cz

Méně vojáků, víc dronů? Británie zahajuje vývoj bezpilotních stíhaček

Britské ministerstvo obrany oznámilo kontrakt na vývoj prototypu bezpilotního dronu, který bude lítat po boku moderních stíhaček. Stroj má být zřejmě podobný takzvanému „věrnému parťákovi“ od Boeingu.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Na Moravě vzniká dron, který kombinuje kvadrokoptéru s aerodynamickými vlastnostmi letadla. Mobis0ne uspoří až 80 procent energie

V Kunovicích u Uherského Hradiště je místo, kde učí drony létat pomocí křídel. Zakladatelem Mobis0ne je francouzský expert na aerodynamiku Etienne Vandame, který v Čechách několik let trvale žije a podílí se na designu letadel pro tuzemské i evropské výrobce. Fenoménem dnešního světa jsou ale drony. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak neefektivní je jejich let, když je po celou dobu ve vzduchu drží pouze motory a vrtule? Etienne ano a přišel na funkční propojení silných stránek dronu a letadla. T

Zdroj: startupjobs.cz

Digitální revoluce v zemědělství

Autonomní systémy, programy pro digitální řízení farem, bezpilotní prostředky (drony) a družicové navigační systémy (GNSS) jsou revoluční technologie, které pomáhají zemědělcům mapovat terén, monitorovat půdu, sledovat stav porostů, vývoj a případné stresové projevy rostlin, či kontrolovat postup práce zemědělských strojů vybavených GNSS řízením a monitoringem.

Zdroj: 21stoleti.cz

Nové podmínky pro drony a jejich rozdělení schválila vláda

Praha - Používání bezpilotních letadel bude rozděleno do tří kategorií, které se budou odlišovat podmínkami provozu. Piloti budou potřebovat osvědčení, které by měli získat po absolvování výuky a zkoušek. Počítá s tím návrh zákona, který dnes schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Od konce loňského roku se provozovatelé i piloti musí registrovat u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Změna zákona na tyto změny navazuje.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Cadillac představil v rámci CESu koncept osobního létajícího dronu a autonomního automobilu pro pohodlné cestování městem

Jméno značky Cadillac (spadající pod koncern General Motors) je spojeno především s klasickými benzínovými vozy. I tato značka však (alespoň částečně) vidí budoucnost v elektromobilitě, a právě jí věnovala většinu svého programu, který představila v rámci svého veletrhu CES. A nezůstalo pouze u automobilů.

Zdroj: otechnice.cz

Víkendář: Létající taxíky již v letošním roce

Jak blízko jsme tomu, aby se lidé přepravovali v nepilotovaných strojích, tedy v podstatě v gigantických dronech? Jak to bude s jejich používáním ze strany možných zákazníků, ale také vlád a regulátorů? Na tyto otázky na Bloomberg Markets odpovídal Richard Liu z vedení čínské společnosti EHang Holdings, která se právě na výrobu takových strojů zaměřuje. Podle něj panuje názor, že jde o vzdálenější budoucnost, ale jeho společnost se domnívá, že nebude zase tak vzdálená a konkrétní plány má již pr

Zdroj: kurzy.cz

DRONY V ZIMĚ

Drony DJI Enterprise byly navrženy tak, aby splňovaly maximální požadavky zákazníků, kteří své drony často používají v extrémních podmínkách. Mezi nejnáročnější uživatele patří například záchranáři, kteří používají drony jak ve vysokých nadmořských výškách, tak ve sněhových podmínkách. Činnosti spojené s pátrání a záchranou v horách. Stejně tak průzkum a mapování v odlehlých oblastech, představují v zimní počasí a při nízkých teplotách velkou výzvu pro piloty i drony.

Zdroj: telink.eu

Registrovaných dronů jsou už tisíce

Drony a modely letadel lze od přelomu roku provozovat už jen s registrací a po úspěšném složení testu. Do pondělí se takto u Úřadu pro civilní letectví zaevidovalo více než 16 tisíc lidí.

Zdroj: novinky.cz

Letošní veletrh spotřební elektroniky CES online: Dron od Sony či rolovací displej jako ze sci-fi

Největší světový veletrh spotřební elektroniky CES se nyní z amerického Las Vegas přesunul do online světa. Představují se tam nejnovější trendy a aktuální novinky v technologiích. COVID-19 hodně určil i zaměření akce, jednu z hlavních rolí hraje telemedicína a zdravotnická elektronika. Dalším tématem jsou chytré domovy, kde obyvatelé takřka všech států za poslední rok kvůli pandemii strávili většinu času. Podívejte se na výběr toho nejzajímavějšího, co na akci představuje.

zdroj: e15.cz

OOP – Omezený prostor LKR10 – UAS

Ode dne 31. 12. 2020 se použijí nová pravidla pro provozování bezpilotních letadel/dronů. Podle těchto pravidel mohou členské státy upravit konkrétní podmínky provozu v příslušných částech vzdušného prostoru. K 31. 12. 2020 však v České republice nelze pro takové vymezení pravidel, které byly doposud obecně stanoveny Doplňkem X leteckého předpisu L2, využít ustanovení leteckého zákona, jehož novela se aktuálně připravuje a její vydání se předpokládá v průběhu roku 2021.

Zdroj: caa.cz

Zákon, který chytil drony

V té době šlo o ojedinělou zprávu. Psalo se září roku 2017 a na ruzyňském letišti museli dispečeři náhle začít odklánět letadla na záložní dráhu. Důvodem byl dron, který jeho majitel navedl nebezpečně blízko. Spolu s rozvojem těchto technologií se ukázalo, že předběhly legislativu a pravidla pro něj jsou velmi vágní. Od nového roku začínají platit změny. A jak upozorňuje Řízení letového provozu a Úřad pro civilní letectví, nejde o tresty, ale o to, aby pravidla fungovala. Jak se v omezeních vyzn

Zdroj: tydenikhrot.cz

Piloti dronů budou muset hlásit svou polohu. USA chystají velké změny pravidel

Federální úřad pro letectví (FAA) přichystal zatím největší balík změn v legislativě, která reguluje létání s drony na území Spojených států. Piloti s řádným oprávněním budou moci například nově létat v noci anebo nad lidmi. Budou ale také muset vysílat nejen polohu ovládaného dronu, ale i svou. Tedy místo, odkud dron řídí. Na změny upozornil server The Verge.

Zdroj: e15.cz

Školicí materiál ÚCL ve formě FAQ – nejčastěji kladených dotazů k problematice

S ohledem na mimořádný rozsah evropských regulačních materiálů k problematice provozu bezpilotních systémů v podmínkách EU připravil Úřad pro civilní letectví výtah základních informací k „otevřené“ a „specifické“ kategorii provozu. Tento materiál by měl především sloužit k přípravě pilotů na absolvování testu teoretických znalostí pro způsobilost provozu v podkategorii A1 a A3 „otevřené“ kategorie provozu. Při přípravě dokumentu byly využity materiály uveřejněné Agenturou Evropské unie pro bezp

Zdroj: caa.cz

Český rototyp dronu bude na trhu unikátem

Quadkoptéra neboli také dron je malý bezpilotní přístroj se čtyřmi rotory. Vyniká manévrovacími schopnostmi, ve vzduchu vydrží maximálně pár desítek minut. To se rozhodli změnit čeští výzkumníci, kteří chtějí definovat novou kapitolu pro využití takzvaných čtyřtulek. Letový čas bude pod jejich vedením dosahovat tří hodin.

Zdroj: ceskenoviny.cz/

Austrálie se snaží sečíst všechny koalí medvídky. Pomůžou drony i psi

Najít v přírodě medvídka koalu je úkol hodný odborníků. Austrálie dává dohromady plán, jak jejich počty odhadnout co nejpřesněji a této nejen požáry zkoušené populaci vačnatců tak co nejlépe pomoci.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Na 50 tisíc lidí musí přihlásit své drony. Platí to i pro modely

Pod vánočním stromkem nalezne řada lidí jako dárek dron, tyto bezpilotní letouny totiž v posledních letech zažívají doslova boom. Stávající i noví majitelé ale musejí počítat s tím, že se nově neobejdou bez povinné registrace u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Platí to pro všechny modely, které mají váhu nad 250 gramů nebo jsou vybaveny kamerou. Například tedy i leteckých modelů.

Zdroj: novinky.cz

Tato názorná mapa vám prozradí kde a jak můžete létat s drony

Ať už patříte do skupiny lidí, která se stále vycestovat bojí, nebo do té, kterou restrikce zásadně neomezují, vlastníte-li dron, budou se vám tyto předpisy pro jejich používání jistě hodit. Buď teď, nebo až se vydáte za hranice třeba v příštím roce. Každá země má totiž své vlastní specifické předpisy týkající se používání dronů, které možná neznáte.

Zdroj: digiarena.zive.cz

Povinné registrace dronu

Prakticky každý, kdo bude chtít po Novém roce létat s dronem, se bude muset zaregistrovat u Úřadu pro civilní letectví.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Tisková konference k novým pravidlům pro používání dronů

Tisková konference k novým pravidlům pro používání dronů

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

9.12.2020 od 17:00 do 18:00 Flying a Drone for fun - Get to know how to become a a good drone pilot

EASA on-line webinář pro hobby piloty dronů provozující svůj dron v "otevřené" kategorii. Pouze v anglickém jazyce!

Zdroj: easa.europa.eu

10.12.2020 od 11:00 do 12:00 Flying a Drone professionally - Find out what is important for your business

EASA on-line webinář pro profesionální piloty dronů provozující svoji činnost ve "specifické" kategorii. Pouze v anglické jazyce!

Zdroj: easa.europa.eu

Neproklouzne ani vrabec. Jadernou elektrárnu Dukovany chrání lasery i před drony

Unikátní laserový detekční systém nově tvoří neprodyšnou sít nad objekty Jaderné elektrárny v Dukovanech. Nové prvky ochrany vzdušného prostoru mají předejít hrozbám přicházejícím ze vzduchu, které mohou znamenat například drony.

Zdroj: trebicsky.denik.cz

Lasery, drony, roboti. Armáda se zaměří na další fázi modernizace

Po dokončení klíčových nákupů bojových vozidel pěchoty, systému protivzdušné obrany a děl se armáda zaměří na další fázi modernizace. Ta se bude týkat nejmodernějších technologií včetně bezpilotních strojů, robotů nebo využití umělé inteligence, zaznělo na tradičním velitelském shromáždění armády.

Zdroj: natoaktual.cz

Do Bečvy putuje další chemikálie. Na pokus budou dohlížet policejní drony

Vyšetřovatelé se v pátek opět pustí do chemického pokusu, který má napovědět, jaká látka Bečvu zamořila. Do vody nalijí testovací látku a podle její reakce a zbarvení znalec vyhotoví posudek. Záznam z pokusu pořídí policejní drony.

Zdroj: tn.nova.cz

Vyměníme traktory za drony? DJI představilo masivní model pro zemědělce

Nedávno jsme psali o nejmenším z dronů od DJI – modelu mini 2. Nyní došlo k představení dalšího kousku. Tentokrát ale ze zcela jiné váhové kategorie. Řeč bude o modelu Agras T20, který neslouží k focení ani natáčení, ale především jako zemědělský stroj.

Zdroj: smartmania.cz

Nadporučík Jan Synek: Kontroly v CHKO probíhají každý den

Vedoucí obvodního oddělení Příbram – venkov přibližuje práci v terénu. Jaké vybavení ke své práci využívají, jak vypadají kontroly krajinné oblasti, s jakými přestupky a problémy se potýkají nebo jak pomáhají bezpilotní letouny.

Zdroj: pribram.cz

NATO získalo poslední dron Global Hawk systému AGS

Severoatlantická aliance obdržela pátý a zároveň poslední bezpilotní letoun RQ-4D Global Hawk, který využije v rámci svého systému pro sledování pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance). Jedná se o systém, jehož cílem je sledování pozemních cílů, získávání detailního obrazu bojiště a sdílení informací se všemi členskými státy Aliance. Letoun RQ-4D Phoenix vzlétl ze základny vzdušných sil Palmdale v Kalifornii a přistál na operačním středisku v italské Sigonelle.

Zdroj: natoaktual.cz

DJI MINI 2 VS MAVIC MINI - NEJLEPŠÍ MINI DRON VŠECH DOB

Úžasně lehký, s výborným doletem, jednoduchý na ovládání, DJI Mini 2 zvládne vše, co umí Mavic Mini, navíc má řadu vylepšení. Malý dron je nejlepší volbou pro začátečníky. DJI neustále vylepšuje jeho vlastnosti, takže je intuitivnější a pohodlnější.

Zdroj: telink.eu

Sony oficiálně vstupuje na trh s drony

Společnost Sony přišlo s velmi překvapující zprávou. Oznámila totiž zahájení zcela nového projektu týkající se dronů v oblasti AI robotiky.

Zdroj: dotekomanie.cz

DRON: PARŤÁK PRO VOLNÝ ČAS I ŠIKOVNÝ PRACANT

Názory na drony se různí – zatímco jedni se bojí o své soukromí a hrozí sousedovi, který si na zahradě poletuje s dronem nabitou vzduchovkou, druzí vidí hlavně jejich přínosy.

Zdroj: iluxus.cz

Lepší predikce sopečných erupcí díky dronům

Bezpilotní letouny se dobře uplatňují v místech, kam se člověk nedostane vůbec nebo jen velmi těžko.

Zdroj: insmart.cz

První zahraniční mise dronů Spartaqs s využitím úspěšného globálního řídicího systému DRONET byly úspěšné!

Hasičské drony prováděly průzkumné mise a poté lokalizovaly a identifikovaly zdroje požáru. Pro lokalizaci byla použita specializovaná termokamera s pyrometrem.

Zdroj: hasicovo.cz

Německo zvažuje nákup ozbrojených dronů

Zplnomocněnkyně německých ozbrojených sil ve Spolkovém sněmu Eva Högl se vyjádřila pro nákup ozbrojených dronů.

Zdroj: natoaktual.cz

DJI PŘEDSTAVILO REVOLUČNÍ FULL-FRAME KAMERU A LASEROVÝ SKENER!

DJI představilo 2 revoluční snímače pro dokonalou fotogrammetrii a laserové skenování. Jde je nový full-frame fotoaparát Zenmuse P1 a laserový snímač Zenmuse L1. Oba snímače jsou určené pro nejnovější průmyslový dron Matrice 300 RTK. V čem jsou tato zařízení tak revoluční?

Zdroj: telink.eu

Jak se legálně uživit s dronem ve dvou státech, začnou učit v Jeseníku

Osvojit si ovládání bezpilotních letounů a získat dovednosti pro jejich profesionální využívání ve dvou zemích. Takovou možnost budou mít od příštího roku studenti Střední průmyslové školy v Jeseníku, kteří se přihlásí do kurzu, jenž je součástí projektu Drone Expert.

Zdroj: idnes.cz

Doručování pomocí poštovních dronů vstupuje do další fáze. Dispečeři pro ně sestavují letecké koridory

Letošní rok se patrně zapíše do letopisů doručování zboží. Americký federální úřad pro letectví totiž na konci léta vydal Amazonu oprávnění pro letecké doručování zásilek. Internetový gigant očekává, že objednané zboží bude díky tomu schopen doručovat do 30 minut po objednání.

Zdroj: ekonom.cz

Miloš Zeman, zvaný zbrojíř. Armáda slyší na prezidentovy vyzbrojovací rady

Záliba Hradu v dronech a Izraeli se stále citelněji promítá do miliardových armádních zakázek.

Zdroj: euro.cz

Zapomeňte na hloupé autopiloty. Tento dron je dokonalý akrobatický letec s A.I.

Inženýři z Curyšské univerzity a tamní věhlasné polytechniky ETH ve spolupráci s Intelem vyrobili akrobatického autopilota dronů se kterým se pochlubili v obsáhlém článku pro letošní robotickou konferenci RSS 2020 (PDF). Zvládne kousky, které by dělaly potíže i špičkovým závodním letcům z masa a kostí.

Zdroj: zive.cz

Nový kamikadze dron Switchblade 600 je účinnější než jeho předchůdci

Společnost AeroVironment představila svůj nejnovější kamikadze dron Switchblade 600. Jde o nástupce dronu Switchblade 300. Switchblade 600 je ovšem větší a účinnější

Zdroj: vtm.zive.cz

Internet kdekoliv a kdykoliv. Alphabet a SoftBank chtějí šířit LTE signál ze stratosféry díky dronu s obřím rozpětím

Všichni chtějí internet. Platí to jak pro uživatele, tak pro velké společnosti snažící se poskytnout připojení všude možně a samozřejmě na tom vydělat. Elon Musk, Jeff Bezos a další proto na oběžnou dráhu země posílají tisíce satelitů rozšiřujících internetové připojení i tam, kde pro to jinak není infrastruktura. Mateřská firma Googlu, konglomerát Alphabet, ve spolupráci s HAPSMobile od čínského obra SoftBank usiluje o zvýšení pokrytí mobilním signálem LTE a nyní úspěšně otestovali první dron,

Zdroj: czechcrunch.cz

Surfař v Austrálii unikl smrti jen o vlásek. Zachránil ho dron!

Děsivý zážitek má za sebou dvaatřicetiletý surfař z Austrálie. Ten jen o vlásek unikl obrovskému žralokovi. Život mu zachránili pracovníci organizace Surf Life Saving NSW, kteří muže prostřednictvím dronu upozornili na nebezpečí.

Zdroj: tn.nova.cz

ESA logistika zahájila komerční využívání autonomních dronů ve skladech

6.10. - Společnost ESA logistika, která patří mezi desítku největších českých logistických firem, zahájila využití autonomního dronu pro provedení inventury zboží ve svém skladu v polské Radomi. Testování se připravovalo od jara letošního roku a bylo úspěšně završeno komerčním nasazením dronu v září. Výsledky potvrdily původní předpoklady o vysoké efektivitě dronů v inventurním procesu.

Zdroj: dnoviny.cz

Armáda chce koupit bojové drony za 1,5 miliardy. Dosud měla jen průzkumné

Ministerstvo obrany ve svém rozpočtu vyčlenilo 1,5 miliardy korun na nákup bojových dronů v letech 2023 až 2027. Armáda má dosud průzkumné bezpilotní prostředky, bojové drony by mohly nést i výzbroj a mohly by být v případě potřeby určeny k boji. Novinářům to ve středu řekl na základně 533. praporu bezpilotních systémů v Prostějově mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Bojový prapor a čestný název generálmajora in memoriam Josefa Dudy jednotce osobně propůjčil prezident Miloš Zeman.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Walmart poslal testy na covid do nebe. Lidem je doručují drony

Americký řetězec Walmart spustil program doručování testů na koronavirus vzduchem. Aby zákazníci nemuseli přijít do kontaktu s dalšími, dron jim doručí testy přímo domů. Program je jen začátkem dopravování zboží vzdušnou cestou.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Domácí dron Amazonu ohlídá byt a podívá se, kam je potřeba. Létat přitom umí úplně sám

Amzon představil vylepšené hlasové asistenty, ale také novinky z hlediska zabezpečení domácnosti, které vznikají v rámci dceřiné firmy Ring. Nejzajímavější novinkou je domácí autonomní dron, který dokáže létat po celé domácnosti a nahlédnout tam, kde je to zrovna potřeba.

Zdroj: zive.cz

Smutné výsledky. Dron odhalil ve Vysočina areně další stovky napadených stromů

Letecké snímkování ve Vysočině areně přineslo nové výsledky. Jeho cílem je včasné odhalení dřevin napadených lýkožroutem smrkovým.

Zdroj: denik.cz

Tesco bude v Irsku rozvážet nákupy pomocí dronů. Lidé se bojí hluku

Řetězec Tesco v irském hrabství Galway se rozhodl vyzkoušet dodávkový servis budoucnosti. Supermarketový gigant se spojil s výrobcem dronů Manna, aby společně otestovali, zda je možné pomocí dronu doručovat menší nákupy do hodiny od objednání.

Zdroj: idnes.cz

Používání dronů je pro přírodovědce revolucí. Nejsou to ale hračky – klidně vám uříznou prst, přiznává vědec

Sledování populací tučňáků, mapování stavu ekosystému okolo korálových útesů i sběr dat pro porozumění procesů utváření krajiny na Antarktidě. To je jen stručný výčet výzkumu, do kterých se zapojují drony.

Zdroj: plus.rozhlas.cz

Efektivní inspekce střech pomocí dronu, 3D model budovy a jejího okolí

Snahou všech podnikatelů je snižování nákladů na provoz firmy. Nedílnou součástí je i efektivní správa majetku. K ní patří kontrola stavu budov a plánování oprav.

Zdroj: telink.eu

Dron natočil zkázu po požáru tábora Moria. Z ostrova Lesbos evakuováno 400 dětí

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos, který ve středu poničil rozsáhlý požár, opustila skupina asi 400 dětí a mladistvých bez doprovodu dospělých. Letecky byli evakuováni do severního Řecka. Mluvčí řecké vlády dal najevo, že nikomu jinému úřady ostrov opustit nepovolí.

Zdroj: eurozpravy.cz

Doručování drony se stává realitou. Wallmart začal v prvním městě létat s potravinami objednanými přes internet

Walmart ve spolupráci se společností Flytrex spustil pilotní program doručování zásilek pomocí dronů. Zatím jen na jednom vybraném území, nicméně už se léta v běžném americkém městě, konkrétně ve Fayetteville v Severní Karolíně.

Zdroj: vtm.zive.cz

U japonského ostrova našli podivný stroj. Komu patří, je záhadou

Na břehu japonského ostrova Taketomi objevil tamní obyvatel podivný bezpilotní dron, který zřejmě havaroval. Zhruba šest metrů dlouhý stroj ale nenese téměř žádné známky poškození, není znám ani jeho majitel.

Zdroj: novinky.cz

Česko čeká po dobu deseti dnů výraznější letecký provoz

Dneškem začíná výcviková fáze mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike, cvičí se od 9 do 23 hodin každý den.

Zdroj: denikn.cz

Pentagon úspěšně otestoval druhého gremlina, dron X-61 Gremlins

V Utahu byl úspěšně otestován již druhý dron gremlin. Ten se při této příležitosti poprvé ve vzduchu setkal s mateřským letounem. Všechny dílčí zkoušky dopadly na jedničku

Zdroj: vtm.zive.cz

Mexický kartel vede válku s konkurencí za pomocí dronů s výbušninami

Mexické drogové kartely jsou vedle své bezohlednosti a brutality pověstné také tím, že bývají velmi dobře vyzbrojené. Ačkoliv většinou nemají přístup k vojenské technologii v pravém slova smyslu, dokáží si velkou část svých zbraní vyrobit z dostupných zdrojů. V tomto smyslu připomínají blízkovýchodní teroristické organizace, u nichž se často inspirují.

Zdroj: otechnice.cz

Piloty dronů čekají zkoušky a registrace. „Povolení dostanou pro celou EU,“ říká expertka

Provoz dronů si dosud každý evropský stát reguloval samostatně, ale od příštího roku se legislativa sjednotí. Pilot tak nebude muset složitě dohledávat, co smí a nesmí na zahraniční dovolené. „Zkoušky se budou lišit například podle toho, zda budete létat ve městě, nebo mimo ně. Test má mít asi čtyřicet otázek jednotných pro celou EU,“ vysvětluje Šárka Hulínská, šéfka oddělení pro integraci bezpilotních prostředků při Řízení letového provozu.

Zdroj: e15.cz

Amazon může v USA spustit roznášku balíků drony, získal povolení

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose získala v USA federální povolení k užití dronů pro doručování zásilek. To je zásadní pro naplnění cíle firmy zkrátit časy doručení na třicet minut a méně.

Zdroj: e15.cz

Drone4Agro: Mohutný zemědělský dron nebude omezován bateriemi

Pokud jde o práci na polích, mají zemědělské drony proti strojům řízených lidmi nejednu výhodu. Mohou pracovat takřka bez přestávky ve dne i v noci. Intenzivnější nasazení dronů na podobné práce ale zatím zásadně omezují jejich baterie. V dnešní době mají totiž baterie příliš nízkou kapacitu na to, aby je velký dron unesl na palubě a přitom měl dost energie na delší dobu letu.

Zdroj: stoplusjednicka.cz

Izraelská armáda ztratila dron nad Libanonem, Hizballáh hlásí jeho sestřel

Izraelská armáda oznámila, že ztratila dron nad libanonským územím poblíž společné hranice. K jeho sestřelení se přihlásilo libanonské radikální hnutí Hizballáh, informovala v sobotu agentura Reuters.

Zdroj: eurozpravy.cz

Snímky z lesů napadených kůrovcem

Kůrovcová kalamita omezuje letní provoz ve Vysočina Aréně. Do některých částí lesa se sportovními tratěmi mají lidé zákaz vstupu kvůli těžbě. Dnes lesy znovu snímkovala kamera z dronu.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Írán rekonstruuje loni sestřelený americký dron Global Hawk

Iránští odborníci se snaží rekonstruovat sestřelený americký dron Global Hawk. Západní analytici však mají pochybnosti. Předvádění dronu v médiích je nejspíš jen součástí íránské propagandy.

Zdroj: vtm.zive.cz

Společnost Skydio představila nový dron nabitý technologiemi, běžný uživatel se jej ale nedočká

Výrobce dronů Skydio vstupuje na novou sféru trhu a představil dron X2. Až doposud se svou produkcí Skydio zaměřovalo na koncové spotřebitele, nový model by však měl její portfolio rozvinout směrem ke komerční oblasti a vedení počítá s tím, že dron X2 bude prodáván především armádám, bezpečnostním organizacím nebo třeba stavebním společnostem.

Zdroj: otechnice.cz

Povinné ručení nebo havarijní pojištění dronu? Vyplatí se vám?

Drony se dnes využívají ve stále širším měřítku. Kromě toho, že patří do standardního vybavení armády a policie a slouží například k doručování balíku, průzkumu těžce přístupného terénu, si je mnozí lidé díky cenové dostupnosti pořizují jen tak pro zábavu nebo na různé sportovní aktivity. Bezpilotní letadla jsou neocenitelná také při natáčení zajímavých záběrů nebo fotografování, které byste těžko pořídili ze statické pozice na zemi. Ovšem pozor, abyste místo krásných fotek z dovolené neměli oči

Zdroj: mesec.cz

Majitele dronů čekají nová pravidla. Úřady je díky nim rychleji dopadnou

Majitelé dronů by si měli dát pozor na nová pravidla, která začnou platit od příštího roku. Novinkou bude povinnost stroj registrovat a projít on-line testem. Drony i samotné provozovatele pak bude možné v případě náhlých událostí, třeba nehod nebo porušení pravidel provozu, rychleji identifikovat.

Zdroj: cnn.iprima.cz

V Evropě létá pět milionů dronů, houstnoucí provoz vyřeší nová legislativa

V Evropě je v provozu více než pět milionů dronů, stále častěji s nimi létají jak nadšenci, tak i specializované firmy. Houstnoucí provoz řeší nová legislativa Evropské unie, jejíž první část začne platit od ledna následujícího roku. Zatímco rekreačních uživatelů se příliš nedotkne, firmy se na změny již intenzivně chystají. S tím jim pomáhá i český startup Dronetag, který vyvinul IoT zařízení pro bezpečný a efektivní provoz dronů. Zařízení lze umístit na jakýkoli dron, který tak může komunikova

Zdroj: roklen24.cz

Video: Dron, který létá jako pták, má předčit dosavadní technologii

Mezinárodní tým vědců nedávno ukázal prototyp dronu, který létá díky pohybům křídly jako pták. Jeho přednostmi má být skvělá manévrovatelnost, dolet a na rozdíl od podobných okřídlených zařízení i schopnost vertikálního vzletu.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Drony z Plzně pomáhají hasičům i policistům. Zajímal se o ně i americký SWAT

REPORTÁŽ – Telefonát z KOPISU a rychlý výjezd na místo nehody nebo požáru. To není výjezd hasičské jednotky, ale pilotů dronů z Plzně. V dodávce, která má na střeše velký satelit, často jezdí pomáhat hasičům nebo policii k zásahům. Mnohdy je doprovází policejní eskorta a jejich pomoc je na místě události podle slov hasičů k nezaplacení. K efektivní spolupráci vedla ale dlouhá cesta, hasiči i piloti dronů se museli naučit spolupracovat. Navíc si jich všimli také jednotky v zahraničí. „I americký

Zdroj: eurozpravy.cz

Drony zachraňují koaly

Více než šest měsíců po ničivých australských lesních požárech se ohrožené populaci tamních koalů stále nedaří vzpamatovat. V Novém Jižním Walesu jim do roku 2050 hrozí vyhynutí.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Hasiči dostali nové auto s dronem, zásahy budou monitorovat ze vzduchu

Parkoviště u krajského úřadu v Karlových Varech bylo dopoledne úplně červené. Obsadilo ho 17 hasičských vozidel, která poputují k dobrovolným jednotkám z celého regionu. Největší zájem vzbudilo nové velitelské vozidlo s dronem, které nově používají krajští hasiči. Jde o republikový unikát.

zdroj: idnes.cz

Na cvičení Ample Strike přiletí B-52 i bezpilotní MQ-9 Reaper

Zářijového leteckého cvičení Ample Strike 2020 se zúčastní zhruba 700 vojáků. Cvičení věnované součinnosti leteckých návodčích, posádek letounů a pozemních sil doprovodí množství letecké techniky. Vedle amerického strategického bombardéru B-52 bude nad ČR operovat bezpilotní letoun MQ-9 Reaper či evropské stroje Eurofighter či Tornado.

Zdroj: novinky.cz

Vědci ČVUT testují v jeskyni roboty a drony

Adamov (Blanensko) - Vědci z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze testují v jeskynním systému Býčí skála roboty, kteří samy dokážou vyhledat zavalené jedince či jejich předměty. V akci jsou pásové či kolové roboty, také s nohama pavouka či drony. O dva drony ale vědci už přišli, v jeskyni se zřítily. ČTK to dnes řekl Tomáš Báča z katedry kybernetiky.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Milionová fotka? Nepodceňte pojištění dronů, varuje Allianz

Doba polaroidů vystřídala doba dronů. Ne každý majitel tohoto bezpilotního letadla si však uvědomuje, že se krásné letecké záběry mohou bez pojištění lehce změnit v noční můru. Pokud dron někdo využívá pro komerční účely, či váží-li stroj více než 20 kg, smí vzlétnout pouze pojištěný. Proto se na Allianz obrátily už stovky pilotů, kteří chtějí létat po obloze bez zbytečných starostí.

Zdroj: opojisteni.cz

Čeští studenti ukazují, jak zvýšit bezpečnost dronů. Nenápadnou krabičku připevníte suchým zipem

Jak bezpečné jsou drony? Tuto otázku si položili studenti z pražské ČVUT, a aby bezpečnost dronů ještě zvýšili, založili vlastní start-up Dronetag.

Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Prototyp dronu na benzin

Prototyp dronu s benzinovým motorem – ve vzduchu vydrží delší dobu než podobné stroje. Hodí se tak pro monitorování rozlehlých zemědělských pozemků.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Drony dostanou vylepšené hlídání. Pak budou moci létat stovky kilometrů

Dron může být dobrý sluha, ale také problémový vetřelec. Hrou s malými bezpilotními letouny si lidé často krátí čas, a pokud nedodržují předpisy, mohou způsobit problémy na letištích. Britská firma tvrdí, že našla řešení.

Zdroj: seznamzpravy.cz

V Plzni proběhne testování dronů připojených k 5G. Mají dohlížet na bezpečnost ve městě.

Plzeň je jedno z pěti českých měst, kde se v pilotním provozu testuje různorodé využití 5G technologií. V případě západočeské metropole je to provoz dronů, konkrétně jejich let za hranicí viditelnosti, streaming pro krizové řízení a edge computing, tedy zpracování dat přímo samotným koncovým zařízením.

Zdroj: mobilmania.cz

Létající taxíky se testují v Dallasu a Dubaji. Uvidíme je v budoucnu i nad Prahou?

Předběžné plány počítají s tím, že elektrický stroj s doletem kolem 100 kilometrů bude na trhu do deseti let. V roce 2030 se možná lidé ve městech začnou přemisťovat prostřednictvím autonomního leteckého taxíku. Jedna ze společností pro výrobu vrtulníků, která má zkušenost i s konstruováním strojů pro americkou armádu, právě zkouší v Dallasu a Dubaji první modely tohoto dopravního prostředku budoucnosti.

Zdroj: plus.rozhlas.cz

Hledají lidi, dokumentují nehody či pomáhají při orientaci. Drony našly uplatnění u policie i hasičů

Záchranáři, policisté, hasiči, vojáci i další složky stále častěji při práci spoléhají na moderní technologie. Mezi prostředky, které se stávají běžnou součástí vybavení, patří drony. Slouží třeba k orientaci v terénu, vyhledávání lidí nebo dokumentaci dopravních nehod.

ct24.ceskatelevize.cz

Japonsko chce mít vlastní neviditelnou stíhačku. Záda jí mají krýt drony

Mít vlastní stíhací letoun, který bude patřit k těm technologicky nejvyspělejším na světě. To je cíl japonského programu na vývoj neviditelné stíhačky F-3. Měla by se začít sériově vyrábět v roce 2031.

seznamzpravy.cz

Jihokorejci vypustili na oblohu 300 dronů. Za každého, kdo v zemi zemřel na koronavirus

Nad jihokorejskou řekou Han přímo v metropoli Soulu mohli lidé sledovat noční oblohu se stovkami zářících světel vycházejících z dronů. Úřady tak děkovaly zdravotníkům a všem, kteří se do boje s pandemií koronaviru v zemi zapojili.

plus.rozhlas.cz

Povinné registrace dronů se v Česku kvůli koronaviru odkládají z července na konec roku

Od konce prosince začnou v Česku platit nová pravidla pro provozování dronů. Stroje s hmotností nad 250 gramů budou muset majitelé registrovat v databázi Úřadu pro civilní letectví. Novinka měla platit už od července, termín byl ale odložen kvůli koronavirové epidemii.

Zdroj: irozhlas.cz

Čeští vědci vylepšují systém pro orientaci dronů a autonomních aut

Tým vývojářů z české společnosti AgentFly Technologies ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze vyvíjí speciální navigační systém, který bude využitelný v prostředí se sníženou dostupností globálního navigačního satelitního signálu (GNSS), jako jsou americká síť GPS, ruský GLONASS či evropské Galileo.

Zdroj: e15.cz

Akrobacie s drony: Nové algoritmy vedou k obratnějším bezpilotním letounům

Drony jsou užitečné nejen pro vojenské účely, ale také třeba pro logistiku nebo v případě humanitární katastrofy.

Zdroj: aiworld.cz

Světelná show s drony zahájila Šanghajský Noční festival. Vystoupili i tamní umělci

Desetiminutová světelná show s drony zahájila šanghajský Noční festival, v jehož rámci na “terasovém koncertě“ vystoupili tamní umělci. V Pchu-tungu předvedli zpěváci a hudebníci známé písně, kterými nalákali diváky pod budovu. Díky chytrému telefonu každého přítomného člověka sledovalo koncert přes deset milionů diváků online. Ve videu se na sestřih podívejte i vy.

Zdroj: tn.nova.cz

Povinná registrace dronů

Do vzduchu až po úspěšném složení zkoušky. Majitelé dronů - a to i amatéři - se budou muset registrovat. Dostali víc času.

Zdroj: ceskatelevize.cz

FLIR dodá U.S. Army 33 gramů vážící nano-drony za 20,6 mil. USD

Společnost FLIR System dodá americké armádě další nano-drony Black Hornet 3 Personal Reconnaissance System (PRS). Ty jsou opravdu maličké o velikosti mobilního telefonu a váží jen pouhých 33 gramů.

Zdroj: svethardware.cz

Nový průzkumný dron NATO vyráží na testovací lety nad Středomořím

První z pěti nových průzkumných dronů Global Hawk Severoatlantické aliance zahájil na sicilské základně Sigonella testovací lety nad Středozemním mořem. Nové stroje, které jsou kolektivně vlastněny patnácti aliančními zeměmi, by měly snížit závislost evropských členů na americkém průzkumném vybavení.

Zdroj: natoaktual.cz

Létáte s dronem? Pozor, pravidla se brzy změní!

Létání s dronem je obrovská zábava, která za poslední roky chytla mnoho nadšenců, a to nejen mezi fotografy. Pokud mezi ně také patříte, měli byste zbystřit. Pravidla pro létání v Česku se totiž brzy výrazně změní.

Zdroj: mzone.cz

Nechceme dělat klukoviny, kaje se posádka tatry po zadržení v Íránu. Podobně dopadli i její předchůdci

Jeden kamerový záběr bájné hory Ararat před pár dny málem způsobil konec cestovatelské expedice Tatra kolem světa 2. Na Radiožurnálu jsme informovali o tom, že posádku kvůli letu dronem zadržela v Íránu policie a cestovatelům museli ze složité situace pomoct diplomaté. V podobné situaci se před více než 30 lety ocitla i původní, tehdy ještě československá výprava Tatra kolem světa.

Zdroj: irozhlas.cz

Netopýří dron jako alternativa k cestování. Studenti UMPRUM hledali výhody karantény

Výuka a tvorba designu na UMPRUM se kompletně přesunula na sociální sítě. Škola se tímto progresivním opatřením naprosto otevírá veřejnosti. Jednotlivé projekty také vůbec poprvé od vzniku samotné vysoké školy vznikají od počátku ve spolupráci s veřejností.

Zdroj: czechdesign.cz

Dron zachytil dechberoucí migraci želv. V moři jich plavalo na 60 tisíc

Zhruba 64 tisíc karet obrovských bylo během loňského prosince zachyceno v oceánu poblíž ostrova Raine v Austrálii, který je součástí Velkého bariérového útesu. Výzkumníci, kteří k počítání zvířat použili také dron, nyní záběry ze „želvího sčítání” zveřejnili.

Zdroj: novinky.cz

Robotický kolibřík s kamerou dokáže nenápadně infiltrovat hejna motýlů a pořídit unikátní záběry

Televizní společnost PBS v rámci své série Nature vydala krátký klip o motýlech druhu monarcha stěhovavý. Neuvěřitelné záběry na stromy obsypané motýly nebo jejich vznášející se hejna bylo možné pořídit pouze díky speciálnímu dronu vydávajícímu se za kolibříka.

Zdroj: reflex.cz

Nákladní drony si místo letu stopnou tramvaj, píše se ve studii ze Stanfordu

Skupina výzkumníků ze Stanfordovy univerzity a Fordu se loni pochlubila netradičním nápadem, jak optimalizovat pohyb nákladních dronů nad městy a zajistit tak nejen bezpečnost dopravy, ale i jejich delší výdrž na baterii.

Zdroj: zive.cz

Jak fungují drony z Radotína: Pilot sedí v Česku, letoun přistává v Malajsii

Koronavirová omezení trápí firmy po celém světě, na druhou stranu pro ně ale přinášejí nové nečekané výzvy. Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV z Radotína si díky nim testuje hraniční možnosti své technologie.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Nová pravidla pro drony. Majitelé budou muset registrovat sebe i stroje

Létání s drony v Česku získá od příštího roku nová pravidla. Provozovatelé se budou muset povinně registrovat na úřadě, evidovat budou i stroje. Novým zásadám bude podléhat provoz a technické parametry, pravidla se sjednotí pro celou Evropskou unii. Původně měla novela platit od letošního 1. července, termín se posunul kvůli pandemii koronaviru.

zdroj: idnes.cz

Nová metoda včasného odhalení kůrovce. Lesníkům mají pomoci drony

Správa informačních technologií města Plzeň přišla se zajímavou inovací v boji s kůrovcem. Jejich speciální aplikace má odhalit kůrovce včas, zabránit tak jeho šíření a další rozsáhlé devastaci porostů. Nová metoda monitoringu byla otestována v lesích u Rokycan za pomoci speciálních dronů.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Drony mapují aktivní sopečné krátery s přesností na centimetry a odhadují velikost erupce

Sopečné dómy jsou jako loterie - nepředvídatelné a velmi nebezpečné. Jejich studiem lze však snáze předpovědět míru nadcházející erupce. Pro tento účel byly nasazeny drony vybavené termokamerou, které přinesly unikátní informace, které mohou s výrazně vyšší přesností predikovat potenciální výbuch.

Zdroj: czechsight.cz

V Řecku monitorují social distancing na plážích drony

Spolu s uvolňováním omezení a otevírání hranic napříč Evropou se lidé začínají přizpůsobovat novému obrazu cestování. To bude po koroně na jistý čas zřejmě vypadat trochu jinak. Například takové Řecko oznámilo, že lidi na plážích budou monitorovat drony.

Zdroj: pelipecky.cz

Kolumbijské hlavní město nasadilo do boje proti koronaviru drony. Na ulici lidem měří teplotu

Zdravotní stav a dodržování bezpečnostních opatření kvůli koronaviru v kolumbijské metropoli Bogotá kontrolují policejní drony. Obyvatelům hlavního města měří teplotu a hlídají, zda se lidé nezdržují ve větších něž povolených skupinách, napsala agentura Reuters. Pokud bezpilotní letoun u někoho odhalí možnou horečku, jeho polohu pošle zdravotnickému týmu, který potenciálně nakaženého člověka vyhledá a určí, jestli má další příznaky covidu-19.

Zdroj: irozhlas.cz

Ekologická automatizace zalesňování. Nové drony mají ve světě do roku 2028 vysadit miliardu stromů

Strom je jedním ze základních prvků globálního ekosystému. Jeho kořeny zadržují v zemi vodu předcházejíc suchu a erozi, dřevěná masa kmene pohlcuje oxid uhličitý, koruny ochlazují okolí a poskytují útočiště mnoha živočichům. Tyto skutečnosti jsou známy dlouho, přesto lesů ubývá. Ke zvrácení trendu vedoucího k ekologickým katastrofám chce přispět nový program výsadby stromů drony.

Zdroj: czechcrunch.cz

DRON NENÍ ZBRAŇ! PILOTY VZDĚLÁVÁ NOVÁ KAMPAŇ

Řízení letového provozu (ŘLP) spustilo osvětovou kampaň týkající se provozování dronů v Česku. Její součástí je i nedávno spuštěný web letejtezodpovedne.cz, na němž se lze seznámit se základními pravidly pro provozování bezpilotních letounů i novou evropskou legislativou.

Zdroj: euro.cz

Spojené státy úspěšně poslaly na oběžnou dráhu tajný miniraketoplán X-37B

Americké letectvo v neděli úspěšně vypustilo do kosmu utajovaný bezpilotní raketoplán X-37B. Přístroj poslalo na oběžnou dráhu na jeho již šestou tajnou misi ve vesmíru.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Německý tým staví závodní dron podobný Formuli 1. Podívejte se, co umí!

Závody dronů jsou už dnes běžná věc. Drone Champions League nyní pracuje na létajícím závodním dronu, ve kterém bude moct sedět pilot.

Zdroj: hybrid.cz

Létající formule Airspeeder se řadí na startu. Chystají se první závody dronů s lidskými piloty na palubě

Rychlost dosahující téměř 250 kilometrů v hodině, poměr váhy a výkonu lepší než u monopostu F1 a souboje pilotů, které si v ničem nezadají s těmi, na které jsme zvyklí z pozemských závodních drah. Řeč je o nově se rodícím sportu Airspeeder, tedy závodu dronů s lidskými piloty na palubě. Po vývoji a vydatné finanční injekci je na čase létající formule začít testovat. Pokud půjde vše hladce, první závod by se mohl „odletět“ již během tohoto roku.

Zdroj: czechcrunch.cz

Komáři inspirují drony - nový systém zdolávání překážek využívá noční navigace hmyzu

Pokud jste již slyšeli o netopýří echolokaci, seznamte se s jejich hmyzí alternativou. Komáří pohyb ve tmě spoléhá na proudění vzduchu pomocí křídel. Tato schopnost inspirovala vědce k vývoji systému, navigující drony.

Zdroj: czechsight.cz

DJI uvedlo dron Matrice 300 RTK, ve vzduchu vydrží 55 minut

DJI přichází s novým dronem Matrice 300 RTK, který svým určením míří spíše do průmyslové než spotřebitelské sféry. Hlavní zajímavostí je dlouhá doba letu 55 minut, zaujmou ale i nové kamery Zenmuse H20.

Zdroj: svethardware.cz

Přijde záchrana pro horolezce z nebe?

Možná že není daleko doba, kdy horolezcům v kritické situaci pomůže bezpilotní vrtulník - dron. Drony totiž zaujaly ve výzbroji švýcarské horské záchranné služby důležité místo.

Zdroj: horydoly.cz

Unikátní brněnské drony vydrží ve vzduchu až 200 hodin. Mají střežit africké parky, elektrárny i hranice

Brněnský startup Free Horizons se se svou unikátní technologií pomalu začíná prosazovat v zahraničních misích. Jejich pokročilé drony mohou brzy střežit africké národní parky a také budou nezbytnými pomocníky pro ozbrojené složky evropských států.

Zdroj: czechsight.cz

Austrálie získala první dron pro doprovod letadel na misích

Společnost Boeing Australia předala v úterý australskému letectvu RAAF první prototyp bezpilotního bojového letadla, které by mělo v budoucnu sloužit jako bezpilotní „loajální wingman“, uvedla stanice CNN. Velké drony vybavené umělou inteligencí by měly doprovázet při bojových misích pilotované bojové letadlo, chránit jeho týl a nést další výzbroj.

Zdroj: novinky.cz

Boeing představil vojenský dron Loyal Wingman vyvinutý v Austrálii

Australské týmy společnosti Boeing vyvinuly nový typ armádních dronů Loyal Wingman, které patří do platformy Airpower Teaming System. Jde o první letoun za posledních 50 let, který bude mít Austrálie kompletně na svědomí.

Zdroj: svethardware.cz

Očekávaný dron DJI Mavic Air 2 a jeho funkce odhaleny v certifikaci

Patříte mezi fanoušky dronů? Tak to vás pravděpodobně neminula informace, že se na trh blíží nový model Mavic Air 2 od celosvětově populární čínské společnosti DJI. Nástupce dva roky starého dronu by měl být představen 27. dubna. Ještě před oficiálním odhalením se ale dostaly na povrch velké spousty specifikací. A to díky zveřejněným dokumentům z brazilské certifikace ANATEL. Součástí úniku jsou jak reálné fotografie, tak i snímky z manuálu přístroje. Oba tyto zdroje společně odkrývají specifika

Zdroj: svetandroida.cz

Chytrá ochrana domova: Dron spolehlivě rozpozná blížící se nebezpečí!

Tato technologická novinka zastane práci čtyřnohých hlídačů a odhalí zloděje ještě dříve, než vůbec zasáhne. Bzučícímu strážci se čtyřmi vrtulemi absolutně nic neunikne.

Zdroj: novaplus.nova.cz

Íránská armáda má nové bojové drony. Doletí 1500 kilometrů, mohou nést bomby

Íránská armáda má nově k dispozici tři bojová bezpilotní letadla s doletem 1500 kilometrů a schopná nést bomby. Oznámil to dnes íránský ministr obrany Amír Chátamí.

Zdroj: eurozpravy.cz

SG906 Pro s 2K rozlíšením videa a dobou letu až 25 minút aktuálne kúpiš za cenu, aká tu ešte nebola

Jeden z najlepších dronov v pomere cena / výkon do 140 eur , model SG906 Pro, aktuálne kúpiš v skvelej zľave

Zdroj: vosveteit.sk

Dron za desítky tisíc zapomněl majitel v Pardubicích na střeše auta

Kvůli své nepozornosti málem ztratil muž v Pardubicích dron za 50 000 korun. Majitel nechal stroj v pouzdře na střeše auta, přes strážníky ho vrátil poctivý nálezce.

Zdroj: novinky.cz

Létající dozimetr. ČVUT a český Advacam staví dron, který přinese až stonásobně efektivnější detekci radiace

Naši vědci slaví úspěchy v mnoha vědních disciplínách, mezi které patří i oblast vývoje dronů. Důkazem je nejnověji vývoj takzvaného RaDronu, který vzniká díky spojení týmu z ČVUT a tuzemské společnosti Advacam. Malý, ale šikovný autonomní dron je schopen detekovat radiaci, a to až se stonásobnou efektivitou oproti standardně nabízeným řešením.

Zdroj: czechcrunch.cz

Češi mistry bezpilotního létání. Letoun Primoco One 150 uletěl na jeden zátah rekordních 1 240 kilometrů

O českém technologickém startupu Primoco UAV bylo v posledních letech slyšet již několikrát. Primoco totiž pod vedením zakladatele Ladislava Semetkovského vyvíjí unikátní bezpilotní letouny a nyní firma dosáhla dalšího zajímavého úspěchu – nový letoun One 150 uletěl na jeden zátah neuvěřitelných 1 240 kilometrů, a to při průměrné spotřebě 2,6 litru paliva na hodinu letu.

Zdroj: czechcrunch.cz

Ovládejte dron jako rytíř Jedi! Systém MIT umožňuje pilotovat letoun pomocí gest

Pokud bylo vaším snem ovládat předměty pomocí síly podobně jako rytíři Jedi z Hvězdných válek, máme pro vás dobrou zprávu. Vědci z laboratoře MIT CSAIL vyvinuli systém, který dokáže pilotovat dron pomocí jednoduchých pohybů rukou.

Zdroj: czechsight.cz

V karanténě se na střeše slezli k hazardu, přistihl je dron

Skupinka mužů z indického města Ahmadábád si navzdory zákazu vycházení rozhodla zkrátit dlouhou chvíli hazardními hrami. Vybrali si k tomu místo, o kterém se domnívali, že je tam nikdo neuvidí. Neuvědomili si však, že místní policie kontroluje zákaz vycházení a srocování i za pomoci osmi dronů.

Zdroj: novinky.cz

Lotyšské nebe křižoval neovladatelný dron, mezinárodní letiště v Rize kvůli němu omezilo provoz

Lotyšské úřady řeší v těchto dnech poměrně kuriozní, ale přesto závažný problém. Nebe nad touto pobaltskou zemí totiž brázdí neovladatelný dron. Nejedná se přitom o žádného malého osobního drona, ale o bezpilotní letoun vážící 26 kilogramů, o němž jeho konstruktéři předpokládají, že udržuje letovou hladinu okolo 6 000 metrů.

Zdroj: otechnice.cz

Na drony i piloty se vztahují přísné předpisy, málokdo je zná dobře

Používání dronů je stále populárnější. Ne všichni piloti jsou však dostatečně obeznámeni s legislativou, která se na ovládání těchto strojů vztahuje.

Zdroj: techfous.cz

Osobní přepravní dron Ehang může létat v Norsku a Španělsku:

Čínská společnost Ehang získala povolení k testovacím letům svého přepravního dronu Ehang 216 (eVTOL) v Norsku a Španělsku. Jde o první evropské země, které to povolily.

Zdroj: hybrid.cz

Nástupce Reapera: U.S. Air Force plánují nahradit populární dron MQ-9 Reaper

Čas bojových dronů MQ-9 Reaper se chýlí ke konci. Reapery by měly být nahrazeny novými stroji. Jak by jejich nástupci měli vypadat?

Zdroj: vtm.zive.cz

UPS a Wingcopter pracujú na novej generácii kuriérskych dronov

Pre automatizované doručovanie balíkov vzdušnou cestou sú nevyhnutnosťou stroje s vertikálnym štartom a pristávaním (VTOL). Lenže takéto štvor- a viacvrtuľové drony majú svoje nevýhody. Medzi hlavné patrí vysoká hlučnosť, pomerne nízka rýchlosť a krátky dolet, ako aj problematické lietanie v silnejšom vetre.

Zdroj: techbox.dennikn.sk

Na Univerzitě v Zurychu naučili drony vyhýbat se létajícím předmětům

Drony sice mají systémy pro vyhýbání se kolizím, ty ale nejsou vždy nejrychlejší a mají problém s rychle se pohybujícími předměty. Na Univerzitě v Curychu se to pokusili vyřešit novými kamerami i algoritmy a dosáhli solidní úspěšnosti.

Zdroj: svethardware.cz

Nové záběry z dronu ukazují, jak vypadá Apple Park v karanténě

Na sídlo firmy Apple jsme mohli z výšky nahlížet ještě dlouho předtím, než vůbec bylo dokončeno. Lidé s drony Apple Park natáčí pravidelně a na YouTube jdou desítky videí. Dnešní video je však specifické v tom, že ukazuje Apple Park i s okolím v době karantény kvůli probíhající pandemii nového koronaviru. Apple z velké části přešel na práci z domova a nám se tak díky tomu naskýtá možnost podívat se na zajímavé záběry sídla, kde téměř nikdo není.

Zdroj: jablickar.cz

I takto lze v koronavirové době venčit psa. Pomocí dronu

I v dnešní těžké době koronavirové pandemie si spousta lidí najde čas na humor. Na Kypru vymysleli, jak bezpečně venčit psy. Jak ukazuje video na YouTube, postačí k tomu vodítko připevnit na dron. Má to však i nějaké ty háčky.

Zdroj: youtube.com

„Zůstaňte doma,“ ozývá se z policejních dronů v Madridu

Ve španělském hlavním městě začala policie využívat drony vybavené reproduktory. Zdůrazňují lidem, aby se vrátili domů a vycházeli ven pouze, pokud je to nezbytné. Podobnou taktiku využíval i čínský režim. Na akci s policií spolupracuje společnost Enaire zajišťující letovou navigaci.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Drony nad Měřínem a Netínem mapují nemovitosti. Množí se krádeže

Měřínští a netínští obyvatelé si musí více hlídat své nemovitosti a důkladně je v době své nepřítomnosti zamykat. V regionu se totiž množí krádeže a místní jsou přesvědčeni, že zloději si situaci mapují pomocí dronů. Ty už byly několikrát viděny v pozdních večerních hodinách nad střechami domů.

Zdroj: denik.cz

Drony i termokamery: takto se svět snaží zpomalit pandemii koronaviru

Koronavirová infekce se i nadále šíří světem. Některým zemím se ale o něco více než jiným daří šíření zpomalit. Využívají k tomu řadu moderních technologií – od kamer až po drony. Jakými způsoby se proti koronaviru bojuje ve světě?

Zdroj: letemsvetemapplem.cz

Dron DJI Mavic Air 2 uniká na prvních fotografiích

Drony čínské firmy DJI patří mezi to nejlepší, co si můžete pořídit. Jeden z nejpopulárnějších modelů, DJI Mavic Air, už od roku 2018 vyhlíží svého nástupce. Podle spekulací by měl přijít na trh už v dubnu, nicméně firma je na oficiální informace skoupá. Naštěstí leakeři nelenili a přinesli nám snímky chystaného nástupce Mavicu Air.

Zdroj: smartmania.cz

POVINNÁ REGISTRACE

Registrace, běžná věc v on-line světě, na sebe upoutala velkou pozornost. Databáze zcela jistě umožní větší kontrolu nad vším, co se bude pohybovat ve vzduchu. Je třeba si uvědomit, že s rostoucím provozem to bude naprosto nezbytné. Evropské nařízení se dívá dopředu a připravuje se na poměrně hustý provoz autonomních letadel. Určitě to nebude zítra, ani auta ještě běžně nejezdí v autonomním provozu, ale štěstí přeje připraveným...

Zdroj: telink.eu

Vědci učí drony používat echolokaci, podobně jako netopýři

K jedněm z nejpodivuhodnějších zvířat na světě patří netopýři. Tyto tvory vybavila evoluce unikátním systémem echolokace, díky kterému jsou schopni nahradit svůj zrak sluchem. A stejně jako mnohokrát v minulosti inspiroval tento přírodní mechanismus vědce a ti se pokusili podobný systém vyvinout pro použití u dronů.

Zdroj: otechnice.cz

Tajná stavebnice do první linie. Umí rušit mobily, drony i naváděné střely

Armáda poodhalila, jak budou fungovat nové mobilní rušiče STARKOM české výroby, které pořizuje za 1,45 miliardy korun. Během pár let nahradí zastaralou techniku. Utajovaná technika pro elektronický boj si bude umět poradit s mobily, Wi-Fi sítěmi, drony i naváděnými střelami.

Zdroj: idnes.cz

Virtuální realita ve výcviku pilotů bezpilotních letounů Primoco UAV

Česká společnost Primoco UAV SE zavedla do svého výcvikového konceptu revoluční syntetický výukový modul umožňující výrazně zvýšit efektivitu, úspěšnost i bezpečnost výcviku pilotů bezpilotních leteckých prostředků.

Zdroj: roklen24.cz

Studenti vyráběli díly trikoptéry na 3D tiskárně. Chtějí i závodit

Dálkově ovládané drony jsou populární a na jejich vývoji pracují špičkové týmy po celém světě. Jeden unikátní stroj nyní vzniká na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích, kde vyrábějí málo vídanou trikoptéru.

Zdroj: idnes.cz

Dron na palivové články získal hned dvě ocenění v soutěži CES 2020 Awards

Nové drony od společnosti Doosan získaly ocenění dokonce ve dvou kategoriích v soutěži CES 2020 Innovation Awards. Porotu zaujal jak jejich bezpilotní systém, tak systém napájení využívající palivové články.

Zdroj: stavebni-technika.cz

Čína do boje s koronavirem nasadila drony a roboty

„Nemáš roušku? Padej domů, teto, a nezapomeň si pravidelně mýt ruce!“ ozývá se ze vzduchu nad postarší venkovankou, která vyšla ven bez ústenky v čínském regionu Ning-Sia. Ženě právě vyhuboval dron řízený na dálku policejními složkami. Z „droního stalkingu“ sice nepříjemně mrazí, ale Čína se jen snaží vrátit úder smrtícímu koronaviru s využitím moderních technologií. Kde roboti a drony pomáhají?

Zdroj: elektrina.cz

Vědci z ČVUT zvítězili v prestižní světové soutěži. Jejich drony nejlépe hasily i stavěly

Čeští vědci z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech. Týmu se kromě toho podařilo získat také první a druhé místo ve dvou dílčích disciplínách. Úspěch a odměnu ve výši 250 tisíc dolarů (5,8 milionu korun) si přitom technici vysloužili především díky intenzivní přípravě v místních podmínkách a unikátním přístupem k zadaným problémům, řekl Vojtěch Spurný, jeden ze členů úspěšnéh

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Švestková dráha testuje bezúdržbový provoz, využije optický kabel a dron

Na Švestkové dráze (Čížkovice – Obrnice) připravuje její vlastník společnost AŽD Praha přechod na bezúdržbový provoz. Společnost AŽD Praha to oznámila v tiskové zprávě. Podle ní půjde o první železniční trať v českých zemích, která kromě pravidelných preventivních údržbových zásahů nebude potřebovat pochůzkáře, kteří pravidelně kontrolují technický stav trati.

Zdroj: zdopravy.cz

Drone Dome: Izrael úspěšně otestoval mobilní laserové dělo

Izraelská společnost Rafael oznámila, že úspěšně otestovala novou laserovou zbraň určenou pro eliminaci dronů, které např. islamisté využívají k teroristickým útokům. Jedná se o mobilní systém Drone Dome, který dokáže zastavit celý roj dronů.

Zdroj: cdf.cz

Přípravy dronů na soutěž v Abú Zabí vrcholí. Startovat budou již za týden

Tým vedený vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL) se probojoval do finále mezinárodní robotické soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC), kterou od 23. do 25. února pořádá Khalifa University v Abú Zabí. Aby mohli obhájit vítězství z roku 2017, vědci už déle než měsíc testují drony v pouštních podmínkách.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Přeprava balíků drony: Nový test v Německu. Realita v Austrálii či Finsku

V hlavních rolích: startup Wingcopter spolu s firmou Merck a frankfurtskou University of Applied Science. Místo: středozápad Německa. Úkol: přeprava zdravotnického materiálu dronem. Nejde o jen tak ledajaký počin. Jde o další přiblížení budoucího běžného užití dronu v dopravě.

Zdroj: e15.cz

RECENZE: Drony a politika. Modeláře táhne poslání

Petr Zelenka patří již řadu let k nejlepším a nejnápaditějším českým filmařům, a každý jeho film znamená událost, ať už se jedná o klasiku Knoflíkáři, variaci na Dostojevského Karamazovi, či černou tragikomedii Ztraceni v Mnichově. Velkou událost představuje i Modelář, dílo originální, silně „zelenkovské,“ a přitom velmi atypické.

Zdroj: ceskokrumovsky.denik.cz

Drony jsou hračka i užitečný pomocník

Drony jsou fenoménem poslední doby. Bezpilotní letouny přitom nemusí sloužit pouze ve vyhrocených válečných konfliktech, v řadě případů jde o užitečné pomocníky i sofistikované hračky.

Zdroj: novinky.cz

RECENZE: Modelář. Jak prožít svůj život, to je, oč tu běží

Po dlouhé době přichází do kin český film, který je pevně zakotven v realitě současnosti a nerozmnožuje jen donekonečna omílané varianty osobních vztahů lidí odnikud, kteří nemají čím zaujmout.

Zdroj: novinky.cz

Krajina z nebes: Nejzajímavější fotografie pořízené z dronů

Drony od základu změnily přístup k moderní fotografii a snímky z ptačí perspektivy dovedou vyrazit dech, i když se na nich třeba jen opalují lidé nebo hromadně modlí věřící. Přinášíme výběr z agentury Reuters

Zdroj: Zdroj: stoplusjednicka.cz

‚Stařenko, tohle je dron a mluví k vám.‘ Stroje podle médií zahánějí do domů Číňany bez roušek

Čínské úřady, které chtějí zabránit šíření nového typu koronaviru všemi dostupnými prostředky, se podle tamních médií uchýlily k sledování lidí pomocí dronů. Hříšníky, kteří vycházejí ze svých domů a nenosí roušky, létající zařízení napomíná přísným hlasem. Video ukazující tuto novou praktiku na Twitteru zveřejnil anglickojazyčný server The Global Times, který spadá pod čínskou komunistickou stranu a řadí se mezi oficiální média.

Zdroj: lidovky.cz

Touhle flintou sestřelíte dron na kilometr

Firma DroneShield inovuje svoji zbraň proti bezpilotním dronům zvanou DroneGun. První verze po zákaznících vyžaduje, aby na zádech kromě elegantní pušky nosili ještě rozměrný batoh plný baterií, jako měli třeba Krotitelé duchů. Inovovaná DroneGun Tactical už se ale obejde bez něj, ačkoliv to má negativní vliv na dosah. Namísto původních dvou kilometrů má verze Tactical “dostřel” jeden kilometr.

Zdroj: svetchytre.cz

Prostějově létá s drony nový prapor

Ve čtvrtek 16. ledna 2020 oficiálně zahájil svoji činnost v Prostějově nový vojenský prapor zaměřený na bezpilotní letouny. Slavnostního nástupu se účastnil i primátor města František Jura. Nový prapor vznikl na základech roty 102. průzkumného praporu a postupně bude disponovat různými velikostmi dronů včetně těch bojových, dále bude mít na starost i analýzu získaných dat.

Zdroj: vecernikpv.cz

Studenti ČVUT naučili drony komunikovat s letadly. Získali vesmírného Oscara

Česká start-upová firma Dronetag založená studenty Fakulty informačních technologií (FIT) ČVUT v Praze obdržela hlavní cenu v prestižní evropské soutěži Galileo Masters, zaměřené na satelitní navigaci. Svým nápadem, díky kterému drony přestávají být nepředvídatelnou hrozbou pro letadla, ohromila porotu i evropské odborníky na letový provoz.

Zdroj: novinky.cz

PigeonBot: dron, který je inspirován holubem

Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla.

Zdroj: svethardwavre.cz

CHKO Brdy 2019

Již čtyři roky má obvodní oddělení Příbram-venkov na starost středočeskou část Chráněné krajinné oblasti Brdy s rozlohou kolem 175 km2, kde policisté dohlížejí na veřejný pořádek. Jedná se o velmi rozhlehlé území mnohdy s nepřístupným terénem, proto se vznikem chráněné oblasti přibyla na služebně nová technika, jde o terénní vozidla, čtyřkolky a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. Bezpilotní letouny prověří velké plochy území, využívají se k hlídkovým a monitorovacím letům

Zdroj: policie.cz

Minuta po minutě

Česká armáda chce koupit nejméně jeden bojový dron schopný nést zbraně. Nákup plánuje v letech 2022 až 2024. Už teď má armáda k dispozici několik bezpilotních strojů určených pro průzkum.

Zdroj: denikn.cz

V Prostějově funguje nový prapor, létá s drony. A chce pořídit i ty bojové

Drony různých velikostí i schopností. Zbrusu nový prapor navázal na předchozí rotu bezpilotních prostředků, která fungovala v sestavě 102. průzkumného praporu do konce minulého roku. Ve čtvrtek byl oficiálně představen jeho nástupce 533. prapor bezpilotních systémů. Jeho příslušníci budou zajišťovat preventivní monitoring bojiště ze vzduchu.

Zdroj: denik.cz

Bell představil novou verzi svého konceptu pro městské letecké služby

Koncept Nexus 4EX je dalším stupněm vývoje VTOL letounu pro městskou a příměstskou leteckou dopravu. Jeho pohyb mají zajišťovat 4 překlopné rotory, jež v horizontální poloze uvedou letoun do vertikálního pohybu, po dosažení potřebné výšky se překlopí do vertikální polohy a budou letounu udělovat energii k dopřednému pohybu. Při přistání vše proběhne naopak. Nexus 4EX navazuje na loňskou variantu, která měla rotorů šest, letos však přibyla možnost volby zdroje energie - pohon může být buď plně el

Zdroj: flying-revue.cz

Drony Autel EVO II nabídnou až 8K rozlišení

Autel uvádí na trh novou generaci dronu EVO II. Ten bude možné sehnat nejen s velkým 20MPx 1,0" snímačem, ale také ve verzi s 8K záznamem. Ve vzduchu navíc tento dron vydrží až nadprůměrných 40 minut.

Zdroj: svethardware.cz

České autonomní drony míří do Perského zálivu. Budou hasit, sekat i stavět

Obhájit úspěch z mezinárodní robotické soutěže před třemi roky chce tým vědců z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT), který se letos opět zúčastní soutěže dronů ve Spojených arabských emirátech. Před třemi roky získali čeští technici v Abú Zabí kompletní sbírku medailí. Na začátku ledna představili novinářům autonomní helikoptéry, se kterými budou o přední umístění v mezinárodní konkurenci bojovat letos. Do Emirátů odletěli v neděli, soutěž se uskuteční 23.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Rusové na dně Macochy létali s dronem.

Ke známé propasti Macocha v Moravském krasu na Blanensku míří každý rok tisíce turistů z celého světa. Některým z nich nestačí vyfotit si unikátní přírodní scenérie ze dvou můstků nebo při prohlídce Punkevních jeskyní. Do chřtánu propasti pouští drony. Porušují tím zákon a riskují pokutu.

Zdroj: denik.cz

Proč používat ND (šedé) filtry při natáčením s dronem

Častou otázkou, kterou dostáváme od našich zákazníků, je: „Proč potřebuji šedý filtr pro kameru svého drona? Proč bych měl na kameru něco přidávat? Proč to výrobce kamery nevyřešil rovnou?”

Zdroj: telink.eu

V Radotíně vyrábějí drony za miliony: Říkám jim létající traktory, líčí Semetkovský

Bojové letadlo dělat nechceme, zaměřujeme se na ochranu hranic a pobřeží nebo létání nad plynovody a ropovody, říká spoluzakladatel společnosti Primoco UAV Ladislav Semetkovský. Vyrábí drony s rozpětím křídel pět metrů, které vydrží ve vzduchu až 15 hodin a unesou 30 kg nákladu, například monitorovací zařízení. Konkurenci máme hlavně v USA a Izraeli, ale chceme být světovou jedničkou, dodává.

Zdroj: video.aktualne.cz

V Číně budou létat bezpilotní drony jako taxi

Technologie jdou s dobou stále více dopředu. Čína má spoustu věcí, které zatím jinde nejsou. A nyní to vypadá, že bude jako první země na světě přepravovat lidi za pomoci bezpilotních dronů, a to dokonce na pravidelných linkách.

Zdroj: tech.instory.cz

Fotograf s vrtulkou navíc. Selfie dron se vejde i do kapsy

Hledáte ten správný úhel, ze kterého se mobilem vyfotit, a stále si nepřipadáte moc originální? Nové drony od výrobce AirSelfie představují pomocníka, který vás sám vyfotí ze vzduchu. V době, kdy jej nepoužíváte, se vejde pohodlně do kapsy.

Zdroj: idnes.cz

Airbus odhalil bezpilotní dron LOUT. Co o něm víme a co s ním bude dál?

Společnost Airbus začátkem listopadu veřejnosti odhalila podobu dosud utajovaného stealth dronu LOUT. S ním se sice přímo nepočítá s uvedením do provozu, ale má posloužit v rámci širšího programu FCAS.

Zdroj: securitymagazin.cz

TOP 8 zajímavostí o firmě DJI

DJI znamená Da-Jiang Innovations. Společnost byla založena v roce 2006 v čínském Shenzhenu Frankem Wangem. Od té doby DJI vyrábí produkty, jako jsou drony, kamery, letové ovladače a další. V roce 2017 má DJI hodnotu 10 miliard USD.

Zdroj: djitelink.cz

Drony v environmentální praxi:

Bezpilotní letecké systémy jsou čím dál populárnější při sledování a hodnocení krajiny, a to jak pro environmentální výzkum, tak i mezi komerčními subjekty. Popularitu si získávají především svojí flexibilitou, rostoucí dostupností a klesající cenou. Využít lze prostředky osazené více špičkovými senzory naráz s hmotností přes 10 kg až po prostředky, které mohou vzletět z ruky. Záleží vždy na konkrétním účelu letu a cílové aplikaci, nicméně už i prostředky vážící několik málo stovek gramů dokážou

Zdroj: casopis.ochranaprirody.cz

Plzeň získala další prestižní ocenění, odborníky zaujala spolupráce dronařů s IZS

Plzeň bodovala v soutěži Chytrá města pro budoucnost 2019, tedy soutěžním klání, jež uspořádal Smart City Innovations Institut, z. ú. pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, Svazu měst a obcí České republiky a Asociace krajů České republiky. Plzeň si odnáší prestižní ocenění Chytré město 2019, a to za využití dronů jako podpory pro složky integrovaného záchranného systému (IZS). Ocenění přichází jen krátce poté, co se plzeňští dronaři na základě předchozí úspěšné spolupráce

Zdroj: plzen.eu

Český lovec dronů. Autonomní stroje hlídají bezpečí na letištích

Vědci z pražské ČVUT vyvíjejí také další specializované létající stroje. Dokáží například v roji mapovat interiéry vzácných památek. Další dokáží monitorovat výrobní haly nebo provádět inventury ve skladech.

Zdroj: businessinfo.cz

DJI pracuje na chytrých hodinkách s joystickem. Půjde s nimi ovládat drona

Čínský výrobce dronů DJI loni obdržel patent na chytré hodinky, které by měly být schopné ovládat dron. Že nešlo jen o teoretickou úvahu ukazují nově uniklé snímky, na nichž můžeme vidět údajný prototyp hodinek.

Zdroj: smartmania.cz

VIDEO: Jeden dron jsem si nechal. Petr Zelenka odtajnil svého Modeláře

Kryštof Hádek, Jiří Mádl a drony vládnou autorskému filmu režiséra Petra Zelenky Modelář, který do kin vejde 6. února 2020. V záplavě nenáročných komedií, jejichž letošní vlna se přelije i do příští sezony, slibuje už podle první ukázky výjimku.

Zdroj: idnes.cz

Nepovolené přistání dronu na letišti v Las Vegas vyjde muže na 20.000 USD

Létání s dronem na nepovolených místech může vyjít hodně draho. Své by o tom mohl vyprávět Reuben Burciaga, jehož let nad Las Vegas, který skončil na zdejším letišti, vyjde na pokutách na 20 tisíc USD.

Zdroj: svethardware.cz

Drony jako ptáci

Dron se nemusí vyznačovat jen vrtulemi, je i silná snaha vyvinout bezpilotní prostředky létající na jiných principech. Patří mezi ně především ornitoptéry - stroje s mávavými křídly napodobující ptačí let. Důvodů pro jejich vývoj je mnoho; od leteckých schopností ptáků, na které letadla s pevným křídlem nemají, až po nenápadnost vyplývající z podoby s opeřenci.

Zdroj: droneweb.cz

Využití bezpilotních prostředků ve sběru dat a řízení vstupů

Pořízení snímků pozemků nebo jakéhokoliv zájmového území z výšky přináší ve většině případů zajímavé informace a souvislosti, kterých si při obchůzce jen stěží povšimneme. Vysokou popularitu proto získává obor, který nese název dálkový průzkum Země, zkráceně DPZ. Tuto skutečnost umocňují stále více dostupnější snímky satelitní a technika bezpilotních prostředků. S tím souvisí také dostupnost aplikací pro zpracování obrazového materiálu a jejich vhodnou interpretaci.

Zdroj: agromanual.cz

V Německu začaly drony kontrolovat kamiony na dálnicích. Řidiči zuří!

Německá policie začala na dálnicích využívat drony ke kontrolování dodržování bezpečné vzdálenosti kamionů. Jenom v Braniborsku za pár hodin odhalila dvacet porušení. Některé řidiče technologická novinka vůbec nepotěšila - podle některých je to jen další šikana řidičů nákladních aut.

Zdroj: auto.tn.nova.cz

Ombudsmanka: Odhalení tábořišť v CHKO Brdy pomocí dronu bylo v pořádku

„Závěr o přiměřenosti použití dronů platí tím spíše, vstupují-li návštěvníci CHKO Brdy do rizikových míst, kde reálně hrozí jejich zranění nevybuchlou municí,“ uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

Zdroj: pribram.cz

Policisté zadržela dva lidi, kteří nad demonstranty na Letné létali s drony

Dva lidé i přes zákaz létali nad Letnou během demonstrace s drony. Policisté je chytili a věc předají Úřadu pro civilní letectví, který se bude přestupkem zabývat. Jinak se demonstrace podle policistů obešla bez větších komplikací. Kromě dronů řešili už jen tři ztracené děti.

Zdroj: idnes.cz

Jak pomáhají drony zvládnout malárii v Africe?

Drony nemusí být jen pro zábavu, ale dokážou i pomáhat.

Zdroj: techarena.cz

Na Plzeňsku se vznítil stoh z balíků slámy, hasičům pomáhal i dron

Několik hasičských jednotek od čtvrtečního rána bojovalo s rozsáhlým požárem v Tymákově na Plzeňsku, kde hořela sláma. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Zasažené balíky nechávají kontrolovatelně vyhořet.

Zdroj: idnes.cz

Česko by se mělo připravit na pašování zásilek drony do věznic

Ve světě roste u zločinců obliba dronů. Výjimkou nejsou ani drony, jež mohou do věznic propašovat balíček marihuany, ale také zbraň. Vězeňská služba proto jedná s Českým vysokým učení technickým v Praze o vybudování bezletových zón nad věznicemi. ČVUT už vyrobilo typ dronu Eagle One, jenž dokáže zachytávat nepřátelské drony do sítě.

Zdroj: ceskapozice.lidovky.cz

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV Testbed). Již skončený program studoval nejmodernější letecké technologie v oblasti radiolokační, infračervené, elektronické a akustické „neviditelnosti“.

Zdroj: .idnes.cz

Bezpilotní kvadrokoptéra pomáhá hasičům a záchranářům urychlit a ulehčit práci

Profesionální hasiči v Pardubickém kraji se mohou pochlubit novým vybavením v podobě čtyřrotorového dronu. Kvadrokoptéra, která vyniká svými manévrovacími schopnostmi, již slouží během zásahů při mimořádných událostech a několik měsíců pomáhá například v pátrání po lidech či při průzkumech velkých oblastí. Je vybavená kamerou s přenosem do ovládacího modulu.

Zdroj: novinykraje.cz

Miniaturní dron se vejde do dlaně. Je navíc extrémně lehký

Už příští týden by se měl v Česku i zahraničí začít oficiálně prodávat dron Mavic Mini od společnosti DJI. Jak již samotný název napovídá, čínský podnik u tohoto modelu vsadil na kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.

Zdroj: novinky.cz

Policie má moci sestřelit dron i využít důkazy od tajných služeb, chce vláda

Policie bude moci zasáhnout proti bezpilotním letounům, pokud budou představovat bezpečnostní hrozbu. Bude ho moci zastavit, případně i sestřelit. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou posílá do Sněmovny vláda. Nově také bude možné použít jako důkazy v trestním řízení informace získané tajnými službami

Zdroj: idnes.cz

Odborníci U.S. Air Force v utajení vyvinuli průzkumný stealth dron RQ-180

Americké letectvo za přísného utajení vyvinulo nový velký průzkumný dron.

Zdroj: vtm.zive.cz

I malé drony pro zábavu dostanou ‚espézetku‘. Lidé je budou muset hlásit úřadům, přibude také věkové omezení

Stát se chystá udělat si lepší přehled o tom, co lidem krouží nad hlavou. Až dosud totiž jeho pozornosti unikaly bezpilotní stroje, hlavně klasické drony s několika vrtulemi, které Češi běžně používají jako volnočasové hračky. Tyto přístroje, jichž se podle odhadů prodalo v Česku za posledních sedm let 50 až 70 tisíc, budou od 1. července 2020 podléhat povinnosti registrace.

Zdroj: lidovky.cz

DJI Mavic Mini, nový 2.7K dron váží méně než 250 gramů

DJI představilo nový miniaturní dron Mavic Mini, který má ve sbaleném stavu opravdu velmi malé rozměry a váží méně než čtvrt kila. Umí natáčet video až ve 2.7K rozlišení a kamerka je umístěna na 3osém gimbalu.

Zdroj: .svethardware.cz

UBER Eats vám jídlo doručí dronem. Budoucnost je za dveřmi!

Uber Elevation odhalili nový dron pro doručování jídla.

Zdroj: techarena.cz

Dodávky zásilek drony se úspěšně rozvíjejí

CVS Pharmacy je další společností, která zahajuje v USA komerční dodávky zásilek pomocí dronů.

Zdroj: planes.cz

Americké letectvo může sestřelovat drony laserem

Dronům bezesporu patří budoucnost napříč všemi možnými oblastmi lidské činnosti, armádu nevyjímaje. Malé létající stroje se mohou stát neocenitelným pomocníkem pěchoty, to však platí pro obě strany konfliktu. Proto jde ruku v ruce s vývojem dronů i snaha o jejich neutralizaci.

Zdroj: fzone.cz

Od příštího roku mají být registrovány drony od 250 gramů, tedy skoro všechny, říká šéf letového provozu

Bezpilotní letouny se stávají nedílnou součástí leteckého prostoru. „Malé stroje, které ale již představují potenciální ohrožení, neumí naše bezpečnostní technika zachytit," připouští v rozhovoru pro LN ředitel Řízení letového provozu Jan Klas s tím, že se chystá jejich povinná registrace.

Zdroj: lidovky.cz

Vědci naučili drony s kamerou natáčet záběry jako hollywoodský režisér

Společnost Skydio byla jednou z prvních, která vytvořila létající dron, jenž umí autonomně sledovat a udržet v záběru akci, nicméně ji více zajímalo to, aby stroj nehavaroval, než estetika záběrů. To chtěli změnit akademici z Carnegie-Mellonovy univerzity, kterým se podařilo naučit drony s kamerami natáčet záběry takřka jako hollywoodský režisér.

Zdroj: otechnice.cz

Wing jako první společnost v USA doručuje balíky pomocí dronů

Alphabet Wing, která je dceřinou společností Google, se stala první firmou ve Spojených státech doručující zásilky pomocí dronů. Služba funguje ve spolupráci se společnostmi FedEx a lékárenským řetězcem Walgreens, jejichž produkty Wing přepravuje. Informoval o tom server Tech Explore.

Zdroj: e15.cz

V Budapešti museli dvakrát uzavřít letiště. Drony ohrožovaly letadla

Drony opakovaně vletěly do vzdušeného prostoru budapešťského mezinárodního letiště Ference Liszta. Nebezpečná situace ovlivnila 21 letů, které musely být odloženy.

Zdroj: tn.nova.cz

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám bude škoda uhrazena. Občas však není jednoduché se svého nároku domoci. Svědčí o tom případ klienta společnosti Vaše nároky.

Zdroj: idnes.cz

Energetici už při poruchách nemusí lézt na sloupy vysokého napětí. Pomáhají jim drony

Vylézt na sloup vysokého napětí, určit příčinu a až potom začít opravovat – takto musí většinou při nečekaných haváriích postupovat energetici. Práci jim teď můžou v některých případech ulehčit drony. Díky dronům je možné vedení elektřiny pozorovat ze vzduchu a snadněji najít možné problémy. Plné nasazení této techniky do terénu ale brzdí legislativa.

Zdroj: irozhlas.cz

Policejní drony kontrolují chráněnou přírodu v Brdech

Policejní drony jsou v Brdech v akci často. V chráněné krajinné oblasti je používají od poloviny roku 2017. Dva stroje stály dva miliony korun, zaplatil je Středočeský kraj.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Nový americký systém BLADE rychle sundá drony. Armáda USA už ho testuje

Americká armáda testuje nový důležitý obranný systém BLADE, který umožní rychle a na krátkou vzdálenost zničit bezpilotní letouny a malé drony. Zpráva přichází v době, kdy právě i malé drony ukázaly, že jsou schopné vyřadit z provozu například důležitou rafinérii, jako se to stalo v Saúdské Arábii. Systém byl při testování připevněn na americká obrněná vozidla MRAP, díky čemuž by měl být snadno přemístitelný, montovatelný i na tanky nebo transportéry a tak schopný zničit rychle pohyblivé cíle. U

Zdroj: echo24.cz

Dispečeři sepíší databázi dronů. Na vlastníky čeká test z ochrany soukromí

Majitelé dronů čeká za rok větší administrativa i povinné zkoušky – například z řízení, pravidel meteorologie nebo narušování soukromí. Do poloviny příštího roku Česko musí vyhotovit elektronický soupis majitelů bezpilotních zařízení. Jeho vznik posvětí memorandum, které se má uzavřít v nejbližších dnech.

Zdroj: idnes.cz

Bojové stroje? Radši ‚létající traktor‘. Exkluzivní pohled do výrobny českých dronů, které se rozletěly do světa

I v malé hale v pražském Radotíně se dají produkovat bezpilotní letouny na světové úrovni. Česká společnost Primoco UAV chce být globální jedničkou.

Zdroj: lidovky.cz

První bezpilotní letoun, který byl vytvořený pomocí 3D tiskárny, vznikl v česku.

Více než 140 hodin zabralo vytištění všech dílů pro první bezpilotní letoun VUT, který byl vytvořený jen pomocí 3D tiskárny.

Zdroj: techfocus.cz

Stále oblíbenější bezpilotní létání čekají nová pravidla, říká generální ředitel ŘLP ČR, s.p. Jan Klas

Od 1.7. 2020 bude například nutné evidovat drony v elektronickém systému. Ten bude obsahovat základní údaje o provozovateli a o technických parametrech stroje. Pokud policie chytí neevidovaný dron, bude majiteli hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun. Nová legislativa stanoví i minimální věk pilota: 16 let.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Paragraf v povětří. Drony budou muset splňovat nová pravidla, dostanou svou verzi „espézetky“

K větší bezpečnosti při používání dronů by měla přispět nová evropská pravidla. Laici s letouny dosud bez povolení létají i nad velká shromáždění nebo různé nehody, a to může být nebezpečné například pro záchranáře. Nově drony dostanou vlastní identifikační kód a jejich piloti se budou muset registrovat.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Dron, který shazuje senzory, by mohl pomoci hasičům. Předběhl ale zákony

Hasičům by mohly v krizových situacích pomáhat speciální senzory, které vyvíjejí městští informatici a vědci ze Západočeské univerzity v Plzni. Malá zařízení, která by na nedostupná místa shazovaly drony, by měla zjistit, jestli hoří nebezpečné látky a jaké riziko na hasiče při zásahu čeká. Jejich použití prostřednictvím dronů ovšem v současnosti neumožňuje legislativa.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Když dron spadne ze sta metrů, váží při dopadu asi jako lednička. Liberečtí studenti vyvinuli pro drony unikátní padák

Dva studenti z Liberce vyvinuli unikátní padák pro drony. Pokud se totiž dron dostane ve vzduchu do problémů a spadne na zem, zničí se. A co hůř, může někoho klidně i zabít. Svůj nápad si právě nechávají patentovat a první typ padáku i prodávají. V Česku zatím není znám případ, kdy by pád dronu někoho připravil o život. Nedávno však například v Brně padající dron prorazil sklo automobilu.

Zdroj: libereckezpravy.cz

V Praze létaly kooperující skupiny robotických dronů

V pátek 2. srpna představila Fakulta elektrotechnická ČVUT na Císařském ostrově v Praze lety skupin vzájemně spolupracujících autonomních dronů. Předvedené stroje byly dílem vědců z ČVUT a účastníků letní školy robotických systémů (IEEE RAS Summer School on Multi-Robot Systems 2019).

Zdroj: droneweb.cz

Drony pošťáky jen tak nenahradí, tvrdí expert. V čem už dnes bodují Češi se svými drony?

Drony si zatím nejčastěji spojujeme s filmováním nebo focením. Kdy je i u nás budeme využívat třeba na doručování zásilek? Podle expertů pražského ČVUT je to ještě hudba vzdálené budoucnosti, a to především kvůli bezpečnosti.

Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Pozor na vrtule: Tipy pro cestování s dronem

Drony se těší rok od roku čím dál větší oblibě u všech skupin uživatelů, ať už se jedná o první levný dron pro děti, amatérského pilota či profíka. Velký vliv na to má určitě i hlad po neobvyklých fotografiích či záběrech ze vzduchu. S drony se, stejně jako s fotoaparáty či jinými gadgety moderní doby, pojí určitá pravidla či postupy, kterým se nedá vyhnout. Společně se dnes podíváme na to, co vše byste jako hobby neboli amatérský pilot měli vědět a na co si dát pozor, ale také jak se o svůj dro

Zdroj: www.megapixel.czAktuality

  • Novinky
  • ŘLP
    • Hobík
    • Profík
    • Veřejnost
  • Užitečné odkazy